Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Narodowy Dzień Niepodległości. Obchody w regionie
11.11.2023
07:14:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

11 listopada przypada w naszym kraju Narodowe Święto Niepodległości. 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 

Wojewódzkie obchody rozpoczną się o 10:30 uroczystą mszą świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego, gdzie zebrani oficjele złożą kwiaty. Po oficjalnej części obchody przeniosą się na Stadion Śląski w Chorzowie, gdzie po uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczną się koncerty i pokazy artystyczne. Wystąpią m.in.: Julia Żugaj, Feel czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Wejście na Stadion będzie możliwe bramami 3., 4. i 5. od godziny 12:00. 

Gmina Opatów, w powiecie kłobuckim, włącza się w obchody 105. urodzin niepodległej. Uroczystości, tradycyjnie już, organizowane są przez gminę i społeczność szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie.

— Rocznicowe święto rozpocznie się o godzinie 11:00 w kościele parafialnym w Opatowie — zaprasza wójt Bogdan Sośniak. 


W ramach wieczoru patriotycznego wystąpi także młodzieżowa orkiestra dęta ze Złochowic, odbędzie się żywa lekcja historii poprowadzona przez prof. Andrzeja Olejkę a uroczystość zakończy się pokazem sztucznych ogni na szkolnym boisku. 

Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego rozpocznie uroczystości Święta Niepodległości w Gminie Poczesna. Następnie zebrani złożą kwiaty w miejscach pamięci.

— Staramy się angażować w obchody Święta Niepodległości mieszkańców całej gminy — zapewnia wójt Krzysztof Ujma. 


Po części oficjalnej odbędzie się część artystyczna. Wystąpią m.in.: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, chór szkolny i Zespół Śpiewaczy "Kwiaty Jesieni". 

Pyskowickie uroczystości związane ze Świętem Niepodległości rozpoczną się o 10:00 mszą za Ojczyznę w kościele pod wezwaniem świętego Mikołaja. Następnie przeniosą się pod Pomnik Patriotyczny na placu Piłsudskiego. W programie znalazły się: rys historyczny, złożenie kwiatów oraz salut z hakownic i moździerza w wykonaniu Regimentu Artylerii Domu Radziwiłłów Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego. Natomiast w samo południe na skwerze obok Urzędu Miejskiego w Pyskowicach zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w połączeniu z podniesieniem flagi Polski w ramach projektu Niepodległa do Hymnu. 

Radzionków włącza się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym mieście zaczną się one o 9:00 mszą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha. O 10:30 zaplanowano składanie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Spotkają się tam między innymi samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych i służb mundurowych, młodzież i uczniowie oraz delegacje większości radzionkowskich organizacji pozarządowych. 

Społeczny Komitet Obchodów Święta Niepodległości w Pruchnej w gminie Strumień działa od 16 lat. 

— Początki naszej działalności były skromne, ale zaangażowanie lokalnej społeczności spowodowało, że dziś możemy być dumni z patriotyzmu naszych mieszkańców — podkreśla koordynator komitetu Stanisław Faruga. 


Obchody Święta Niepodległości w Pruchnej rozpoczną się ekumeniczną mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po złożeniu kwiatów od pod pomnikiem poległych w I Wojnie Światowej, w sali Gminnego Centrum Integracji zaplanowano akademię, w której udział wezmą uczniowie Zespołu Szkół w Pruchnej oraz chór "Ave". 

W Dąbrowie Górniczej zapłonie ognisko z okazji Święto Niepodległości. Obchody organizuje Szkoła Katolicka im. Świętego Brata Alberta. Ogień zapłonie już o 16:00 przed Fabryką Pełną Życia. 

— Zapalamy ognisko, przygotowujemy śpiewniki i zachęcamy do wspólnego śpiewania. Impreza jest otwarta i zapraszamy wszystkich. — mówi Ewa Raszka, dyrektorka szkoły. 

Ognisko poprzedzi występ zespołu Gołowianie. Akompaniament muzyczny zapewnią uczniowie i nauczyciele. 

Głównym akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w powiecie cieszyńskim będzie Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej i wręczenie Srebrnych oraz Honorowej Złotej Cieszynianki. Podczas gali w cieszyńskim teatrze, każda z gmin powiatu cieszyńskiego oraz gminy Jaworze, nominuje jednego laureata. Wyróżnienia otrzymują osoby, które zasłużyły się dla społeczności lokalnej, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania. Laureatów Srebrnej Cieszynianki już znamy natomiast, kto zdobędzie złotą, dowiemy się po godzinie 17:00. Nagrody mają kształt unikatowego kwiatu Cieszynianki, który jest symbolem regionu. 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie włącza się w obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji można za darmo przejechać się zabytkowymi tramwajami. 

— To Konstal 4N1+ND3 oraz 102, które kursują na liniach 2 i 3 — mówi Maciej Hasik z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie. 


Kursy realizowane są na dwóch trasach, od pętli przy dworcu PKP Raków, przez centrum miasta, do pętli przy ul. Fieldorfa-Nila, a także od pętli Stadion Raków do Fieldorfa-Nila. Ze szczegółowym rozkładem kursowania zabytkowych tramwajów zapoznać się można na stronie internetowej częstochowskiego urzędu miasta. 

Częstochowskie środowiska patriotyczne organizują Marsz Niepodległości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się w Archikatedrze, w której metropolita częstochowski abp Wacław Depo koncelebruje mszę św. w intencji pomyślności Ojczyzny i Częstochowy. 

— Marsz Niepodległości przechodzi przez miejsca pamięci narodowej — mówi Jacek Strączyński, przewodniczący zarządu regionu częstochowskiego NSZZ "Solidarność".


Częstochowska "Solidność" od kilku dni przypomina o tradycji wywieszania flag w barwach biało-czerwonych.

— Wywieszanie biało-czerwonej flagi w Narodowe Święto Niepodległości pokazuje, że uważamy to święto za nasze własne — ocenił w rozmowie z Radiem Katowice historyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego Jarosław Tomasiewicz. 

Podkreślił, że w ten sposób solidaryzujemy się z naszymi przodkami odzyskującymi niepodległość. 

— Mija 105 lat od wydarzeń, które sprawiły, że Polska wróciła na mapę świata — dodaje profesor. 


Istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać wywieszając flagę. Przede wszystkim powinna być czysta i wyprasowana, nie może dotykać podłoża, ani być zamoczona w wodzie. Na fladze państwowej nie wolno też umieszczać żadnych napisów i rysunków. Jeżeli owinie się wokół masztu lub drzewca, trzeba ją rozplątać. 

Wśród sześciu tak zwanych Ojców Niepodległości, czyli liderów w czasie przełomowych wydarzeń 1918 roku, wymienia się, obok Józefa Piłsudskiego, także Wojciecha Korfantego, postać szczególną na Górnym Śląsku.

— Kojarzymy go głównie, jako bojownika o polskość Śląska oraz przywódcę plebiscytowego i przywódcę III Powstania Śląskiego — zauważa profesor Jarosław Tomasiewicz.


Historyk zapytany o to, czy Ślązacy inaczej świętują niepodległość odparł, że obecnie te różnice się już zatarły. 


Mieszkańcy Katowic podczas uroczystości podkreślają, jak ważna jest dla nich pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność ojczyzny.


W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w całym kraju zaplanowano wiele wydarzeń: spotkania poetyckie, koncerty patriotyczne, spektakle, warsztaty, projekcje filmowe, biegi uliczne, marsze czy pikniki historyczne. 

Autorzy: Samuel Baron, Łukasz Łaskawiec, Grzegorz Mach, Zdzisław Makles, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła, Martyna Słabikowska, Wawrzyniec Sobota, Natalia Trzmiel /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne