Posłowie zdecydowali o uznaniu języka śląskiego za język regionalny.
Wynik głosowania odczytał marszałek sejmu Szymon Hołownia.
Zdaniem politologa doktora Tomasza Słupika z Uniwersytetu Śląskiego, to nie koniec batalii o "godkę".
Jak mówi poseł Wojciech Saługa, to coś więcej niż tylko ustawa.
Przygotowania do czasu, kiedy ustawa będzie przyjęta trwały wiele lat - mówi posłanka Monika Rosa, która była sprawozdawcą tej ustawy.
Uchwalenie ustawy oznacza możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego czy montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 procent mieszkańców. Ustawa umożliwia wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim. Teraz ustawa trafi do Senatu.
"Moim zdaniem ustawa jest słaba, nieprzemyślana, ale jestem Ślązakiem, dlatego ją poparłem” - powiedział poseł Marek Wesoły.
Poseł Marek Wesoły (PiS) ocenił, że ustawa uznająca język śląski za język regionalny jest nieprzemyślana i przedwczesna, ale sam język potrzebuje ochrony, aby mógł przetrwać. W piątek w Sejmie RP jako jeden z dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości zagłosował za jej uchwaleniem.
Jestem rdzennym mieszkańcem Śląska. Trudno jest głosować przeciwko czemuś, za czym są obywatele. Choć moim zdaniem ustawa jest słaba i będzie wprowadzała dużo chaosu, ale nie mogłem głosować inaczej. Uważam, że język śląski potrzebuje ochrony, żeby mógł przetrwać” – powiedział Wesoły dziennikarzowi PAP.
Jego zdaniem ustawa jest procedowana przedwcześnie, ponieważ język śląski nie jest jeszcze w pełni skodyfikowany, brakuje programów nauczania i nauczycieli, aby rozpocząć edukację w szkołach. Poza tym poseł wyraził obawę o unifikację języka śląskiego, który ma wiele odmian.
Za uznaniem języka śląskiego głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. Ustawę poparli wszyscy obecni na sali plenarnej posłowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy, a także niezrzeszony Adam Gomoła i dwóch posłów PiS z woj. śląskiego – Marek Wesoły i Bolesław Piecha.
Senatorka Halina Bieda (KO) zapowiedziała, że Senat RP zajmie się ustawą na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 8 i 9 maja. Później trafi ona do prezydenta Andrzeja Dudy.
Przed szkołą stoi duże wyzwanie - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka pytana o uchwalenie ustawy uznającej język śląski za język regionalny.
Wskazała m.in. na to, że trzeba przygotować nauczycieli, którzy będą uczyć w szkołach języka śląskiego.
W piątek Sejm znowelizował ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym uznającą język śląski za język regionalny. Ministra edukacji zapytana została przez dziennikarzy co to oznacza dla polskiego systemu edukacji.
"Bardzo się cieszę, że język śląski został uznany na język regionalny - to jedno z naszych, Koalicji 15 października, zobowiązań" - powiedziała Nowacka.
"To oznacza, że przed szkołą duże wyzwanie" - oceniła. Według niej duże wyzwanie stoi także przed Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by przygotować nauczycieli języka śląskiego, a także przed organizacjami, by certyfikować osoby, które będą mogły uczyć języka śląskiego.
Wyzwanie - jak oceniła - stoi też przed samymi szkołami, bo język śląski "w niedługiej perspektywie" będzie wchodził do szkół, gdzie będzie uczony, tak jak jest uczony język mniejszości narodowej czy język regionalny.
Przypomniała, że status języka regionalnego ma język kaszubski, który jest uczony w szkołach na Kaszubach od lat 90. XX w. "To bardzo buduje tożsamość" - zaznaczyła Nowacka. "To wspiera, ale też bardzo pomaga zrozumieć różnorodność, której nie można nie zauważać, a którą trzeba widzieć i łączyć w naszą wielką, polską wspólnotę" - dodała.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym język śląski ma zostać wpisany do ustawy jako drugi – obok języka kaszubskiego – język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.
Projekt nowelizacji 25 stycznia 2024 r. złożyła grupa posłów KO.
Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku uchwalona w piątek przez Sejm trafi teraz do Senatu.
Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 - jako jedynego. (PAP)
Autor: Piotr Pagieła/Joanna Opas/PAP/rs/kh/