Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Święto Trzech Króli w regionie
06.01.2024
16:37:00

Magdalena Pańczyk/Radio Katowice

W wielu miejscach regionu przeszły Orszaki Trzech Króli. 

W samo południe jeden ruszył spod katowickiej katedry do Spodka. Wcześniej w katedrze Chrystusa Króla została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem biskupa Adama Wodarczyka.

— Uczniowie szkół średnich oraz członkowie wspólnoty anglojęzycznej, z różnych krajów świata, zaprezentują podczas pochodu program artystyczny — mówi rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. Rafał Bogacki. 


Orszak Trzech Króli w Częstochowie przeszedł Alejami na Jasną Górę. Uroczystość rozpocznie się mszą św. odprawioną w archikatedrze św. Rodziny. Potem uczestnicy uformowali pochód i przeszli Alejami w kierunku Jasnej Góry.

Świętowanie zakończyło się na dziedzińcu przed jasnogórską bazyliką pokłonem przed zbudowaną tam szopką. W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbywa się jasnogórskie kolędowanie w wykonaniu różnych grup i zespołów: Pielgrzymki Orkiestry z Mszany Górnej i Pielgrzymki Orkiestry Tymbarski Ton.

Przez centrum Gliwic tradycyjnie przeszedł Orszak Trzech Króli, symbolizujący podróż Mędrców ze Wschodu, którzy wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi.

Trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty – Azję, Afrykę oraz Europę – wyruszyły z trzech różnych miejsc. Każda miała swój dominujący kolor i była prowadzona przez jednego Króla. Grupa czerwona spotkała się na placu przed kościołem św. Michała Archanioła, grupa niebieska przed dworcem PKP, a grupa żółta przed kościołem Podwyższenia Krzyża św. Uczestnicy orszaków spotkała się na gliwickim Rynku, gdzie rozpoczęło się wspólne kolędowanie i składanie życzeń. 

W Bytomiu odbył się tradycyjny Orszak Trzech Króli. Wierni - jak co roku wyruszyli na rynek z trzech różnych punktów w mieście. Każdej grupie przypisano jeden kolor - symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. 

— Takie wydarzenia łączą społeczeństwo - podkreśla ks. proboszcz bytomskiej parafii  pod wezwaniem Trójcy Świętej, Dariusz Grzeszczak.


— Orszak Trzech Króli zawsze robi ogromne wrażenie — podkreślają uczestnicy wydarzenia. 


Orszaki Trzech Króli mają w Polsce kilkuletnią tradycję, niemniej znane są na całym świecie. Odbywają się między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie czy Ekwadorze.

Ulicami Lublińca przeszedł Orszak Trzech Króli w trzech, kolorowych korowodach. W zależności od parafii były to grupy w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym, które następnie łączyły się w jeden korowód. Zielony strumień wyjdzie z kościoła parafii św. Stanisława Kostki i kierował się ku centrum miasta. Na placu przy kościele św. Mikołaja a także przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadził się niebieski orszak. Czerwony orszak wyruszył natomiast z sanktuarium przy parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein na Steblowie po Mszy św. Po połączeniu się wszystkich strumieni, orszaki przeszły na rynek. Następnie udały się do kościoła parafii św. Stanisława Kostki, gdzie odbył się pokłon Trzech Króli i krótki koncert kolęd.

Pod hasłem przewodnim "W Jasełkach leży" odbył się Orszak Trzech Króli w Szczyrku.

— Po Mszy św. w góralskiej oprawie w kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła orszak, wsparty przez Beskidzką Ciuchcię, przejdzie Deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba — mówiła szefowa kultury i promocji miasta Sabina Bugaj.


 

W programie m.in. złożenie darów w stajence przez Trzech Króli, kolędowanie z kapelą góralską oraz poczęstunek.

— Ewangelicy, którzy nie organizują orszaku, spotkają się natomiast w swojej parafii — mówi pastor Jan Byrt.


Tegoroczny orszak trzech króli w Szczyrku poprzedził występ artystyczny chóru im ks. Antoniego Kabisa. Organizatorami uroczystości są Szczyrkowskie Centrum Kultury i Parafia pw. św. Jakuba. Mszę rozpoczynającą święto oprawił muzycznie regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Ondraszek". 

W Żywcu nie było orszaku, a Korowód Trzech Króli. Miasto łączy bowiem mieszczańską tradycję święta z ludowymi zwyczajami. To okazja do zobaczenia kolędujących Jukacy oraz mieszczan w bogatych, często zabytkowych strojach, mówi prezes Asysty Żywieckiej, historyk Dorota Firlej. Czasem jednak jest tak, że na pełną prezentację strojów nie pozwala pogoda.


Całość rozpoczęła się w południe mszą w kościele św. Floriana w Zabłociu, uroczystość przekazania królewskich darów świętej rodzinie zaplanowano na Rynku Obchody święta Trzech Króli organizowane są w Żywcu od 2017 roku. 

— 10. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Skoczowa. Wyruszy z trzech miejsc, by dotrzeć na miejscowy rynek — zapowiada dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Integrator Julia Raszka.


Organizatorem jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

Orszaki Trzech Króli przeszły w Śląskiem m.in. w Chorzowie, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Siemianowicach Śląskich i Cieszynie. Orszaki to tradycyjny sposób świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego, która w Kościele katolickim obchodzona jest 6 stycznia. Od 2011 r. można takie pochody organizować w Polsce bez przeszkód, bo 6 stycznia, po latach przerwy, jest dniem wolnym od pracy.

Orszaki Trzech Króli mają w Polsce kilkuletnią tradycję, niemniej znane są na całym świecie. Odbywają się między innymi w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie czy Ekwadorze.


Autorzy: Kamil Jasek, Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch, Zdzisław Makles, Andrzej Ochodek, Piotr Pagieła, Magdalena Pańczyk /rs/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA