Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z przewodniczącym Kazimierzem Karolczakiem
16.01.2024
07:40:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce integrować transport autobusowy i tramwajowy z kolejowym. 

Wkrótce do oferty wejdzie wspólny bilet. Zbliża się termin uruchomienia metropolitalnego systemu wypożyczalni rowerów. GZM wspólnie z Katowicami złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego propozycję zakupu postawionego w stan likwidacji Radia Katowice. Odpowiedzi ministra jeszcze nie ma. Czy GZM, jeśli odpowiedź będzie odmowna, uruchomi swoją rozgłośnię? Z przewodniczącym zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierzem Karolczakiem rozmawia Łukasz Łaskawiec.


Gościem Radia Katowice we wtorkowy poranek jest przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak. Dzień dobry.

Dzień dobry. Witam serdecznie.

Panie przewodniczący, wczoraj pytałem o to prezydenta Katowic Marcina Krupę a dziś zapytam pana. Dlaczego GZM myśli o zakupie Radia Katowice? Przypomnę, po tym jak postawiono rozgłośnię w stan likwidacji, złożyliście właśnie taką propozycję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Myślę, że wiele czynników się na to złożyło. Na pewno jako samorządowcy -metropolia to jest 41 miast i gmin-, jesteśmy zaniepokojeni tą całą dyskusją wokół mediów publicznych. Z troską i niepokojem patrzymy na to co się dzieje. Myślę, że będzie happy end tego wszystkiego i media publiczne przetrwają tę próbę, staną się takimi mediami prawdziwymi mieszkańców. Patrząc też na to, że ta dyskusja wokół mediów trwa latami, samorządy regionalne, gminne, miasta, są zainteresowane aby na ich terenie funkcjonowały media, które relacjonują to co się dzieje w miastach, co się dzieje w regionie, by mieszkańcy mieli dobrą, rzetelną informację. Część samorządów posiada -patrząc na doświadczenia krajowe- swoje radia. Zresztą mamy Radio Piekary, jest to radio założone przez miasto Piekary Śląskie i funkcjonuje całkiem nieźle. W tej sytuacji kiedy mamy otwartą likwidację Radia Katowice, prawdziwego radia regionalnego z blisko stuletnią tradycją, wydaje się że jesteśmy jako samorządy zainteresowani tym, by to radio przetrwało tę zawieruchę polityczną. Być może jest to całkiem dobry pomysł i propozycja dla rządzących, że te media lokalne, regionalne spokojnie mogłyby funkcjonować w ramach decentralizacji państwa polskiego i być prowadzone przez organy takie, jak samorząd województwa, przez miasto, przez metropolię w naszym przypadku, i stąd ta nasza propozycja. Jest to głos w tej dyskusji i chcemy być w niej partnerami, wypracować z rządzącymi -mam nadzieję, że zostaniemy zaproszeni do takiej dyskusji- podstawy dobrego funkcjonowania mediów publicznych, lokalnych a być może też krajowych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na razie nie wyraża zgody na taki krok, natomiast ministerstwo kultury jeszcze nie odpowiedziało na złożone przez Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię pismo. Ale odpowiadając na pierwsze pytanie częściowo uprzedził pan kolejne pytanie w naszej rozmowie, bo właśnie chciałem zapytać czy gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii chciałby się składać na utrzymanie radia?

Rozmawialiśmy na razie w gronie największych tych miast, z członkami prezydium Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tutaj nie było głosu sprzeciwu by nie brać udziału w tej dyskusji. Jaki będzie jej efekt i końcowe ustalenia, to jest jeszcze wszystko przed nami. To musiałaby być decyzja zgromadzenia, czyli podwójna większość miast i gmin. Ale odkąd jestem szefem metropolii cały czas się przewija takie myślenie, że być może powinniśmy być zainteresowani tym żeby w jakiś sposób posiadać swoje własne media. To jest naturalny, naszym zdaniem, krok by być może taką propozycję złożyć, a jeżeli z niej nic nie wyjdzie, też coś zrobić w tym kierunku by takie media posiadać.

Czyli myślicie o założeniu swojego radia jeżeli nie uda się przejąć Radia Katowice?

Ustawa o związku metropolitalnym zakłada, że jednym z głównych zdań jest promocja Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tego co u nas się dzieje, naszego dziedzictwa, naszego potencjału. By to robić na najwyższym poziomie, takie media -gdybyśmy byli właścicielem- na pewno by w tym pomogły. Tak jak powiedziałem, nie tylko sam fakt otwarcia likwidacji Radia Katowice, ale takie myślenie o tym by w ogóle być partnerem, jeśli chodzi o lokalne media, stały za tym pomysłem by takie pismo, taką propozycję złożyć.

Panie przewodniczący teraz nieco inny temat. Porozmawiajmy o transporcie. Chciałbym zapytać ilu użytkowników korzysta z aplikacji Transport GZM, która od kilkunastu tygodni działa w regionie i czy możemy się spodziewać jakiś nowych funkcjonalności? Niedługo zacznie działać Rower metropolitalny, to 7 tysięcy jednośladów w kilkudziesięciu gminach.  Czy ta aplikacja będzie jednoczyła właśnie te funkcje żeby korzystać z aplikacji wypożyczając rower?

Wydaje się, że te pierwsze, trudne miesiące -muszę przyznać, że trudne miesiące- wdrożenia tej aplikacji już są za nami. Aplikacja pracuje coraz lepiej, coraz bardziej stabilnie. Nie wszystkie jeszcze problemy zostały rozwiązane. Asseco dalej pracuje nad tym by ta aplikacja funkcjonowała coraz lepiej. Ostatnie poprawki powodowały, że rozpoczęcie i zakończenie „Podróży Start/Stop” -to jest taka innowacyjna jeśli chodzi o systemy w Polsce, nigdzie tego nie było- miała spore opóźnienia. To udało się poprawić, i rozpoczęcie, i zakończenie, to już jest kilka sekund, a moim zdaniem to nie powinno trwać dłużej niż 2 sekundy. Jeszcze pracujemy nad stabilizacją, nad poprawą funkcjonowania i płynności tego systemu. Zamówiliśmy audyt, który ma pokazać co można zrobić lepiej. Będziemy pytać użytkowników aplikacji, jak funkcja jedna, druga, trzecia, które tam są zaszyte, mogłaby funkcjonować żeby to było bardziej intuicyjne i żeby doświadczenia korzystania z aplikacji były lepsze. Natomiast w przyszłości, to o czym pan wspomniał, jesteśmy w przededniu wprowadzenia systemu rowerowego. Na razie to jest pierwszy etap, osiem miast – 1100 rowerów, ale docelowo to będzie 7 tysięcy rowerów.

I od kiedy będziemy mogli z nich korzystać?

To już jest marzec. Już odliczamy dni. Oczywiście z rowerów będzie można korzystać z aplikacji operatora firmy Nextbike , docelowo chcielibyśmy również by taka możliwość była zaszyta w aplikacji Transport GZM tak by -o tym cały czas mówimy, zresztą dlatego rower ma barwę żółtą bo uważam, że to jest element całego transportu publicznego metropolii- w jednej aplikacji móc korzystać ze wszystkich środków transportu i aplikacja będzie tę integrację również miała. Dla tych, którzy korzystają z aplikacji Nextbike’a w różnych miastach Polski, bez problemu będą mogli wypożyczyć rower u nas, a z kolei do Transportu GZM taka dodatkowa funkcjonalność zostanie dodana. Tych funkcji ma się pojawić więcej, ale tak jak powiedziałem, po pierwsze dla nas są najważniejsze kwestie optymalizacji aplikacji i ułatwienie korzystania z niej. Sukcesywnie, powoli będą wdrażane kolejne rozwiązania.

Teraz porozmawiajmy o cenach biletów, bo już doszły do nas informacje, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje podniesienie tych cen. Od kiedy i jak duże będą te podwyżki?

Co roku przeprowadzamy analizę kosztów. Jak wiemy te koszty niestety galopują. Inflacja trochę wyhamowała, ale cały czas powoduje, że ceny, koszty transportu rosną. Dzisiaj, patrząc na to jak to wygląda, skupiamy się żeby w marcu wprowadzić integrację taryfy, by można było korzystać na jednym bilecie z autobusu, tramwaju, trolejbusu, jak i kolei regionalnej. To jest rozwiązanie w skali Polski, wydaje się, że jedno z nielicznych, mam nadzieję, że dobrze funkcjonujących. Zaczynamy od biletów okresowych 30-dniowych. Po kilku miesiącach będziemy zastanawiać się -patrząc na te doświadczenia- żeby, mam nadzieję, rozszerzać tę ofertę.

Co z tymi cenami? Jak mocno wzrosną?

Tak jak powiedziałem, skupiamy się przede wszystkim na tej integracji i część biletów w tej ofercie nawet stanieje, zwłaszcza bilet na jedno miasto dla pasażerów, którzy wcześniej kupowali metrobilety. Na dzisiaj nie ma żadnego pomysłu, planu na podwyżki cen biletów w najbliższej przyszłości. Uspokajam wszystkich, że ceny biletów nie wzrosną, a te ruchy cenowe które będą miały miejsce są związane z tą integracją, ale tam część biletów tanieje wręcz, więc mam nadzieję, że to jest dobra informacja dla słuchaczy Radia Katowice.

Rozpoczął się już trzeci tydzień obchodów Europejskiego Miasta Nauki - Katowice 2024. To Tydzień Rysunku. Co zyska Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia właśnie dzięki temu, że Katowice są tym Europejskim Miastem Nauki?

To jest taka dyskusja trochę, jaka miała miejsce przy okazji ubiegania się Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wtedy Katowice miały okazję przedstawić mieszkańcom kraju i Europy swój potencjał jeśli chodzi o kulturę i ta kandydatura została mocno oceniona. Ale co najważniejsze, mieszkańcy uwierzyli, że ten potencjał i te możliwości u nas tkwią, że nie jesteśmy w żaden sposób ubogimi krewnymi kogoś kto ten potencjał ma lepszy, ma lepsze doświadczenia. My również pokazujemy dzięki tytułowi Europejskiego Miasta Nauki -Katowice, potencjał naszych uczelni. Jest konsorcjum siedmiu uczelni publicznych, które uważamy, że stać na konkurowanie z innymi uczelniami w Krakowie, Wrocławiu, ale i w Europie. Dużo zależy od naszego uwierzenia w to, że to są dobre uczelnie, że można zdobyć dobre wykształcenie. To zresztą na czym najbardziej nam zależy, patrząc na te statystyki, kiedy nasi młodzi mieszkańcy staja przed wyborem kierunków studiów i uczelni, często jednak wybierają uczelnie poza regionem - dla nas jest to niepowetowana strata.

Czym ich tutaj zatrzymać?

Często to są osoby, które mają właśnie największy potencjał, są najbardziej zorientowane na sukces, wiedzą czego chcą. Kiedy już podejmują decyzję o studiowaniu w innych miastach, to już budują tam relacje, zakładają nawet rodziny i ich powrót jest bardzo trudny. Jest to jeden z głównych powodów dlaczego chcemy by promować uczelnie, pokazywać ich potencjał i mamy nadzieję, dzięki temu je zmieniać na lepsze, bo również dzięki temu nasze uczelnie będą miały okazję korzystać z doświadczeń innych uczelni europejskich, innych stolic nauki. Buduje to sieć relacji międzynarodowych. Zresztą metropolia od początków powstania promuje metropolitalny fundusz wspierania nauki. Zapraszamy naukowców z najlepszych uczelni na świcie, z Harvardu, Oxfordu i wielu innych, którzy dają wykłady w naszych uczelniach. Coraz więcej jest takich zajęć, tak więc może się okazać, że nie wyjeżdżając z Katowic możemy mieć zajęcia z naukowcami z najlepszych uczelni na świecie.

Panie przewodniczący i tutaj kończymy naszą rozmowę. Moim i państwa gościem w Radiu Katowice był przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak. Bardzo dziękuję za spotkanie i rozmowę.

Również bardzo dziękuję za spotkanie. 



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA