Mieszkańcy całej Polski wybierają w niedzielę swoje lokalne władze. Od godziny 7.00 do 21.00 trwa bowiem pierwsza tura wyborów samorządowych.
Jak przypomina Barbara Olejnik-Sobczyk z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach, w zależności od miejsca zamieszkania wyborca otrzyma trzy lub cztery karty do głosowania. Trzy karty otrzymają mieszkańcy w miastach na prawach powiatu: na prezydenta lub burmistrza, radnego do rady miejskiej, a także do sejmiku.
Jak dodaje Barbara Olejnik-Sobczyk, adres swojego lokalu wyborczego można sprawdzić w internecie.
Przed wyjściem do lokalu wyborczego, warto się upewnić, że osoba oddająca głos ma przy sobie ważny dokument tożsamości.
Są to dziewiąte takie wybory po przemianach demokratycznych w kraju, pierwsze odbyły się w 1990 roku, ostatnie w 2018.
Jak mówiła w Radiu Katowice prof. Małgorzata Myśliwiec, politolożka z Uniwersytetu Śląskiego samorząd terytorialny to instytucja, polegającą na otrzymaniu przez mieszkańców prawa do samodzielnego rozwiązywania określonych spraw lokalnych.
Prawnik profesor Tomasz Pietrzykowski powiedział, że każdy Polak ma prawo do decydowania o swoich sprawach.
W niedzielę wybierzemy blisko 47 tysięcy radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Bielskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego podlega 8 powiatów (bielski, żywiecki, cieszyński, mikołowski, raciborski, pszczyński, wodzisławski i rybnicki) oraz cztery miasta na prawach powiatu (Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Żory i Bielsko-Biała).
— W tym regionie w przypadku 25-ciu gmin nie ma dziś głosowania w wyborach do rady gminy — mówi dyrektor delegatury Andrzej Adamek.
Są również gminy w których zarejestrowany został tylko jeden kandydat na wójta, burmistrza czy prezydenta. W takim przypadku o wyborze decyduje ilość głosów oddanych na TAK. Jeśli będzie ich co najmniej 50 procent kandydat zostaje wójtem, jeśli nie – o wyborze włodarza zdecyduje rada miasta lub gminy. W regionie podległym bielskiej delegaturze takich przypadków jest 17.
Reporter Radia Katowice sprawdzał, czy mieszkańcy województwa śląskiego planują udać się do urn wyborczych.
W lokalu wyborczym, w zależności od tego, czy jesteśmy mieszkańcami miasta na prawach powiatu, możemy otrzymać trzy lub cztery karty do głosowania. Na każdej z nich powinniśmy postawić tylko jeden krzyżyk obok nazwiska kandydata lub kandydatki.
Autor: Paweł Nadrowski, Piotr Pagieła, Wawrzyniec Sobota /mf/