O problemach, szansach i wyzwaniach związanych z pozyskiwaniem funduszy europejskich rozmawiali dziś w Katowicach z przedsiębiorcami minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz wojewoda śląski Marek Wójcik.
Jak powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz, rząd ma 2 cele w tym zakresie.
Jak dodał wojewoda śląski Marek Wójcik, biorąc pod uwagę chociażby specyfikę regionu, wnioski o dotacje dla firm powinny być rozpatrywane szybciej. Obecnie procedowanie takich wniosków trwa nawet ponad rok, ten czas ma się skrócić nawet o połowę. Przedsiębiorcy upatrują w funduszach szansy na rozwój, ale to nie jedyna metoda.
Znaczną część projektu - zwracają uwagę przedsiębiorcy - trzeba sfinansować z własnych środków lub zaciągnąć kredyt na ten cel. W przyszłym roku mają zostać także dwa dodatkowe fundusze wsparcia dla firm, zwłaszcza z sektora MŚP.
Autor: Joanna Opas