Tablica Europejskiej Nagrody Dziedzictwa Europa Nostra została uroczyście odsłonięta na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
To właśnie dawna Hoym Gruba zdobyła w tym roku najwyższe wyróżnienie, jako wzorcowy przykład rewitalizacji. O zachowanie kopalni jako obiektu historycznego i edukacyjnego od lat 90.tych starała się grupa byłych pracowników. W tym prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, Alojzy Szwachuła.
Kopalnię udało się uchronić od popadnięcia w ruinę dzięki wizji i pracy byłych górników, ale także dzięki zaangażowaniu rybnickiego samorządu oraz wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.
- Ta nagroda udowadnia, że nasze lokalne dziedzictwo Hoym gruby jest dziedzictwem europejskim – mówi dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, Marek Gołosz.
Działająca od Kopalnia Ignacy rozpoczęła pracę w 1792 roku, a zakończyła fedrunek w 1995 roku. Pierwsze prace rewitalizacyjne rozpoczęto w 2006 roku – wówczas wieżę ciśnień zaadaptowano na punkt widokowy. W ciągu dekady nowe życie zyskały kolejne budynki. W 2021 roku udało się uruchomić parową maszynę wyciągową szybu Kościuszko.
W kolejnych latach w okolicach kopalni ma powstać nowy budynek biurami i punktem gastronomicznym.
Autor: Wojciech Kocjan/pm/