Od 1-go czerwca Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie będzie nosić nazwę Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstał projekt rozporządzenia w tej sprawie. Prof. Anna Wypych-Gawrońska - Rektor uczelni - już w lutym wyjaśniała na antenie Radia Katowice, że w Częstochowie powstaje Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy ze względu na posiadanie stosownych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora.
Poseł Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, który jeszcze jako wojewoda częstochowski podjął starania o utworzenie uniwersytetu, podkreśla, że taka uczelnia w "stolicy duchowej polski" ma do wypełnienia szczególną misję.
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nadaniu nazwy Uniwersytet dotychczasowej Akademii ma być podpisane 1 czerwca, wejdzie w życie po upływie 14 dni. W nazwie patronem uczelni pozostanie Jan Długosz.
Autor: Zdzisław Makles /mm/
