Biblioteka Publiczna w Rudzie śląskiej chce ocalić pamiątki mieszkańców od zapomnienia.
Już od jakiegoś czasu w ramach projektu "Archipelag Cyfrowy – Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej" jest prowadzona akcja digitalizacji bibliotecznych zbiorów, teraz taka możliwość została otwarta również dla mieszkańców. Za pomocą wysokiej jakości specjalistycznego sprzętu fotograficznego, rudzka biblioteka chce zeskanować nie tylko stare zdjęcia, ale także wszystkie dokumenty, będące świadectwem życia kulturalnego i społecznego regionu.
— Interesują nas wszystkie materiały, mające jakąkolwiek wartość historyczną — mówi Karolina Zajmała z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
Wśród dokumentów, które wpłynęły już do biblioteki znalazły się m.in telegramy, zdjęcia pierwszego zespołu Górniczego Klubu Sportowego "Grunwald" i klubu Slavia Ruda Śląska oraz zaproszenie na pierwszy spektakl rudzkiego kina Patria sprzed ponad 80 lat.
Do końca roku wszystkie zdigitalizowane obiekty zostaną udostępnione na stronie internetowej w specjalnie przygotowanym katalogu. Pamiątki można składać w siedzibie rudzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Dąbrowskiego. Każdy, kto przyniesie dokumenty do biblioteki będzie mógł otrzymać przyniesioną przez siebie pamiątkę także w formie elektronicznej.
Projekt digitalizacji jest wart ponad 750 tysięcy złotych, przy czym ponad połowa środków pochodzi z dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Autor: Małgorzata Lachendro/ds
