Nie będzie osiedla przy Parku Śląskim w Chorzowie.
Radni odrzucili uchwałę lokalizująca nową inwestycję na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich. Kompleks 15 budynków mieszkalnych wraz ze szkołą i przedszkolem chciała wybudować w tym miejscu spółka Green Park Silesia. W imieniu marszałka województwa śląskiego głos na sesji zabrał Tomasz Musioł.
Inwestycji od początku sprzeciwiali się mieszkańcy Chorzowa i społecznicy, którzy w listopadzie protestowali przed magistratem a także przedstawiciele ościennych miast. Jak tłumaczyła wówczas rzeczniczka urzędu, Karolina Skórka, do niedawna budowa osiedla na tym terenie była niemożliwa, ponieważ nie pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego. W tym roku weszła w życie specustawa mieszkaniowa, dzięki której deweloper może starać się o budowę osiedla.
— Miasto zgodnie z nową ustawą przyjęło wniosek dewelopera, ale decyzja o pozwoleniu na budowę należy do radnych — dodała Skórka.
Budowy osiedla na dawnych terenach Międzynarodowych Targów Katowickich nie chce również miasto Katowice. Specjalne pismo do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali wystosował prezydent Katowic Marcin Krupa. Zwrócił się w nim o podjęcie działań zmierzających do wstrzymania inwestycji.
W internecie do akcji "Ratujmy Park Śląski" dołączyło już prawie 5 tysięcy osób.
Autor: Łukasz Kałuża, Agnieszka Loch /rs/
