Ligoniowe Radio

thumbnail

Na poważnie i na wesoło, ze szczyptą ironii i odrobiną zadumy, z piosenkami, których dobrze się słucha przy sobocie po robocie, spotykamy się co tydzień ze słuchaczami w Ligoniowym Radiu.

Rozpoczęliśmy w Barbórkę 4 grudnia 2006 roku, podkreślając, że ten dzień, w 1927 r., to początek historii Radia Katowice. Często do niej w programach wracamy, ponieważ jest to również część historii Górnego Śląska. Pamiętając o radiowym dziele Karlika z Kocyndra, czyli o niezapomnianych śląskich audycjach, przypominamy jego motto – „trzeba nieść ludziom radość”. Te słowa są bardzo dobrze znane młodzieży w ligoniowych szkołach. A szkół, noszących imię Stanisława Ligonia w województwie śląskim, jest już 10 i wszystko zaczęło się od Ligoniowego Radia, z czego jesteśmy dumni.

Tematy w naszych programach, mają wspólny mianownik – Śląsk. W rozmowach i godkach, w spotkaniach na żywo i krótkich reportażach, w Ligoniowym Radiu relacjonujemy wydarzenia, w których Śląsk jawi się jako dom ludzi wielu tradycji i kultur z tą śląską, dla nas najważniejszą, bo najbliższą sercu, czyli naszą.

Regionalny magazyn Radia Katowice

Sobota, godzina 16:15

e-mail: ligonioweradio@radio.katowice.pl

 

Metropolitalne Święto Rodziny

Data: 21-05-2016

thumbnail
fot. Muzeum Historii Katowic

Zapowiadamy nasz program, rozpoczynając od pytania, które odnosi się do fotografii. Przedstawia ona Wojciecha Korfantego w otoczeniu ważnych osób, ale na pierwszym planie zwraca uwagę leżący spokojnie u nóg swojego pana pies. Ciekawi jesteśmy czy wiedzą słuchacze, jak wabi się ten ulubiony towarzysz dyktatora III powstania śląskiego? W audycji konkurs, którego zwycięzca otrzyma wybór publicystyki społeczno-katolickiej Wojciecha Korfantego, Naród Państwo Kościół. Książkę wzbogaconą o wiele unikatowych archiwalnych fotografii wznowiła Księgarnia św. Jacka. Wśród inicjatorów ponownego wydania tej publikacji jest dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Halina Bieda, którą gościmy w studiu.

Dziś mija 95 lat od rozpoczęcia bitwy pod Górą św. Anny ważnej dla przebiegu powstańczych walk. W krótkim reportażu z tej znanej Ślązakom od wieków Góry wracamy do tamtego czasu.

Rozpoczynamy program od rozmowy z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik o rozpoczynającej się dziś IX edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. 


Archiwum audycji

03-01-2015 Chwila nieuwagi

Prowadzą
Polecamy audycje