Ligoniowe Radio

thumbnail

Na poważnie i na wesoło, ze szczyptą ironii i odrobiną zadumy, z piosenkami, których dobrze się słucha przy sobocie po robocie, spotykamy się co tydzień ze słuchaczami w Ligoniowym Radiu.

Rozpoczęliśmy w Barbórkę 4 grudnia 2006 roku, podkreślając, że ten dzień, w 1927 r., to początek historii Radia Katowice. Często do niej w programach wracamy, ponieważ jest to również część historii Górnego Śląska. Pamiętając o radiowym dziele Karlika z Kocyndra, czyli o niezapomnianych śląskich audycjach, przypominamy jego motto – „trzeba nieść ludziom radość”. Te słowa są bardzo dobrze znane młodzieży w ligoniowych szkołach. A szkół, noszących imię Stanisława Ligonia w województwie śląskim, jest już 10 i wszystko zaczęło się od Ligoniowego Radia, z czego jesteśmy dumni.

Tematy w naszych programach, mają wspólny mianownik – Śląsk. W rozmowach i godkach, w spotkaniach na żywo i krótkich reportażach, w Ligoniowym Radiu relacjonujemy wydarzenia, w których Śląsk jawi się jako dom ludzi wielu tradycji i kultur z tą śląską, dla nas najważniejszą, bo najbliższą sercu, czyli naszą.

Regionalny magazyn Radia Katowice

Sobota, godzina 16:15

e-mail: ligonioweradio@radio.katowice.pl

 

Góralska tradycja

Data: 16-07-2016

thumbnail

"Chwilę istnienia, która została mi podarowana, wypełniam moją pasją. Mam szczęście. To moja praca” – mówi o sobie Małgorzata Kiereś, etnograf, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, laureatka tegorocznej nagrody im. Oskara Kolberga. W Ligoniowym radiu jesteśmy dziś w Istebnej, skąd pochodzi pani Małgorzata i rozmawiamy o góralskiej tradycji i kulturze, prawdziwej skarbnicy wartości, autorytetów i osobliwości. Towarzyszą nam góralskie pieśni i zespoły, a o jednym z nich Zespole Regionalnym Istebna, który w tym roku świętuje 115-lecie, opowie Tadeusz Papierzyński.


Archiwum audycji

03-01-2015 Chwila nieuwagi

Prowadzą
Polecamy audycje