III Europejski Piknik Rowerowy na Trójstyku

Lubisz aktywnie wypoczywać, spędzać czas z rodziną i znajomymi? Do tego podziwiać piękne, górskie widoki? W takim razie to wydarzenie jest dla Ciebie! Już 18 czerwca trzy rozgłośnie radiowe z trzech krajów spotkają się na beskidzkim Trójstyku, by wspólnie prowadzić III Europejski Piknik Rowerowy.

Zapraszamy wszystkich. Tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem oraz tych, którzy jeżdżą już zawodowo. Europejski Piknik Rowerowy, to wydarzenie promujące aktywny wypoczynek, nie są to zawody sportowe. Nie zabraknie za to dobrego jedzenia, konkursów z nagrodami i dobrej muzyki. Przyjedź i razem z nami poznaj kulturę oraz okolice beskidzkiego Trójstyku, gdzie spotykają się granice trzech państw, ich kultury i społeczeństwa.

UDZIAŁ W IMPREZIE JEST BEZPŁATNY!

Co na Was czeka?

Tak było na I Europejskim Pikniku Rowerowym w czerwcu 2014 roku, zorganizowanym z okazji 10-lecia wstąpienia Czech, Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. 

Zobaczcie też relację z zeszłorocznego II Europejskiego Pikniku Rowerowego.

Trasy rowerowe przebiegają przez trzy miejscowości w:

 • Starostwie Hrčava w Czechach
 • Gminie Istebna w Polsce
 • Starostwie Čierné na Słowacji

W ramach pikniku między innymi:

 • rajd rowerowy trasami przez Polskę, Czechy i Słowację
 • wyścig kolarstwa górskiego XC „Trójstyk MTB”
 • występy regionalnych zespołów folklorystycznych i kapel z Polski, Czech, Słowacji („Ozvena”, „Cierne”, „Koniaków”, kapele: „Mocne Uderzenie” z Hyrczawy ,  „Czadeczka” i „Mały Koniaków” z Koniakowa).
 • stoiska gastronomiczne z potrawami regionalnymi
 • stoiska artystów i rękodzielników ludowych reprezentujące kraje Grupy Wyszehradzkiej
 • konkursy, animacje dla dzieci

Celem projektu jest przede wszystkim promocja turystyki oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Chcemy pokazać, że jazda na rowerze może być świetną formą integracji ludzi na skalę międzynarodową.

W programie imprezy:

09:00 – uruchomienie punktów kontrolnych, wydawanie kart uczestnictwa
10:00 – otwarcie imprezy i tras Rajdu
12:00-16:00 – animacje dla dzieci
13:30 – start wyścigu kolarstwa górskiego XC „Trójstyk MTB”
15:30 – podsumowanie rajdu i  wyścigu, dekoracja zwycięzców
16:00 – występ zespołu „Hornicka Kapela” (CZ) 

 


mtbxc11_400

W ramach pikniku odbędzie się Trójstyk MTB – 2. edycja wyścigu kolarstwa górskiego XC 1 na nowej trasie.

Najważniejsza zmiana w stosunku do niezwykle udanej edycji z 2015 roku to nowa lokalizacja trasy: z polsko-czeskiej na polsko-słowacką. Tym razem na krótkiej, liczącej 1,7 km pętli będzie więcej odcinków leśnych, a mniej kamienistych. Biuro zawodów i miejsce startu/mety znajdują się na łące tuż przed samym Trójstykiem.

Nowa trasa to kwintesencja kolarstwa górskiego: kilka stromych podjazdów, tzw. singletrail na wypłaszczeniu terenu oraz techniczny, wymagający zjazd tuż nad głowami kibiców po słowackiej stronie stanowić powinny największą zachętę do zgłoszenia się na start!

17 czerwca w piątek trwać będzie budowa i znakowanie trasy i już popołudniu będzie można odbyć samodzielny (lub z instruktorem) trening na trasie zawodów. Zapoznanie się z trasą na pewno pomoże w osiągnięciu lepszego wyniku w trakcie wyścigu, do czego zachęcamy.

3 najlepszych kolarzy i 3 najlepsze zawodniczki w aż 12 kategoriach wiekowych otrzymają medale w czasie uroczystej dekoracji!

Zapisy na: www.pomiaryczasu.pl.

Pobierz regulamin zawodów.

Informacji udziela organizator: Wiesław Legierski, wiesiek@roadmaraton.pl; kom. +48 607 117 424.

mtbxcmapa17km 

Zobacz jak zakończyła się 1. edycja zawodów: MTB XC na Trójstyku.

 


profil_mini_7_km_400Trasa MINI "rodzinna"

Krótka charakterystyka:

Trasa licząca 7 km przeznaczona dla każdego, zwłaszcza małych dzieci, osób nie jeżdżących na co dzień rowerem. Zupełne minimum, ale pozwala przez krótką chwilę odczuć przyjemność jazdy rowerem po górach. Technicznie łatwa, ale wymaga włożenia nieco wysiłku na podjazdach i uwagi na dość stromym zjeździe po czeskiej stronie – konieczne dobre hamulce.

W krótkim czasie można "zaliczyć" 3 kraje i objechać rowerem okolice Trójstyku, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy.  

Start i meta: Jaworzyka Trzycatek, parking przy końcu drogi powiatowej
Długość:  7 km
Czas jazdy: 40 – 60 min
Trudność: 2 – łatwa
Nawierzchnia:
asfalt, płyty betonowe:    - 4 km
utwardzone "smołówki":  - 1 km
drogi szutrowe:                - 2 km

Najwyższy punkt: 645 m n.p.m. /Jaworzynka Łupienie/
Najniższy punkt:  500 m n.p.m. /Hrčava, dolina potoku/
Suma podjazdów: 150 m

Link do trasy: www.gpsies.com/map.do?fileId=jvclygdqcvatzmtz

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.

 


profil30km_01Trasa MTB
wokół Trójstyku PL-CZ-SK!

Krótka charakterystyka:

Tegoroczna trasa MTB ma nieco odmienny charakter od poprzednich edycji. Tym razem większość trasy wiedzie stosunkowo łatwymi ścieżkami i drogami leśnymi, z przewagą po czeskiej stronie granicy. Liczy ponad 30 km, ale jej pokonanie nie powinno stwarzać większych problemów, ponieważ suma podjazdów nie przekracza 1000 m. Główną atrakcją przyrodniczą jest masyw Girovej, znany nie tylko z powodów historycznych, ale także niezwykle ciekawy z punktu widzenia terenowej jazdy na rowerze. Trasa rozpoczyna się dokładnie na Trójstyku, w przygranicznej wsi Jaworzynka i biegnie do urokliwej wsi Hrčava. Nastepnie grzbietem w kierunku Girovej, oplatając ją pętlą przez malownicze leśne tereny. Po drodze spotykamy przynajmniej dwa czeskie schroniska – chata na Studenicznym i chata pod Girovą.

Ciekawostką przyrodniczą na trasie jest efekt niezwykłego zdarzenia, do jakiego doszło 19 maja 2010 roku, mianowicie gigantycznego osuwiska spowodowanego znacznym nawodnieniem gruntu po ulewnych deszczach. Jego rozmiar robi wielkie wrażenie:

 • długie na ponad 1100 m,
 • szerokie na ok. 300 m w najszerszym miejscu,
 • nisza osuwiskowa wysoka na ok. 25 m,
 • objętość obsuniętych mas ziemi ma ponad 2 mln m3, co daje ok. 4-5 mln ton (co się równa masie ok. miliona słoni afrykańskich)
 • w sumie ma ponad 20 ha powierzchni (30 boisk piłkarskich), co stawia je w karpackiej czołówce pod względem powierzchni od bardzo dawna)

Ciekawa i malownicza polecana jest na krótką wycieczkę, ale tylko przy dobrej pogodzie. Po deszczu na leśnych odcinkach może być błoto i trochę ślisko. Tą krótką dwugodzinną wycieczką zaliczamy 3 kraje i objeżdżamy rowerem górskim Trójstyk dookoła, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy. Od niedawna także miejsce budowy drogi ekspresowej łączącej Polskę ze Słowacją, co niestety niesie ze sobą także negatywne skutki: uważajmy na ciężarówki, piasek, błoto i wzmożony ruch po słowackiej stronie granicy.  

Start i meta: Jaworzyka Trójstyk
Długość:  30 km
Czas jazdy: 2-3 h
Trudność: 2 – łatwa (odcinki asfaltowe), 3 – średnio trudna (odcinki terenowe)
Nawierzchnia szacunkowo:
asfalt, płyty:                            -   6 km (20%)
drogi szutrowe, utwardzone:  - 18 km (60%)
ścieżki leśne i polne:              -   6 km (20%)

Najwyższy punkt: 780 m n.p.m. /Girova, Czechy/
Najniższy punkt: 450 m n.p.m. /Čierne, Słowacja/
Suma podjazdów: 800 m

Link do trasy: www.cykloserver.cz lub www.gpsies.com

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.

 


 profil60kmTrasa SZOSOWA
 w trzy godziny przez 3 kraje i 2 morza!  

Charakterystyka:

Trasa przeznaczona dla rowerów szosowych, ponieważ prowadzi praktycznie wyłącznie po drogach asfaltowych. Wersja trasy z 2014 roku został nieco zmodyfikowana, wydłużona, przez co zyskała bardziej górski profil. Malownicza pętla o długości 60 km pozwala w stosunkowo krótkim czasie objechać 3 europejskie kraje oraz dorzecza dwóch mórz: Bałtyckiego (rz. Olza) i Czarnego (Czadeczka, Krężelka). Nie jest szczególnie trudna, ale oczywiście wymaga podstawowego przygotowania do jazdy rowerem najlepiej szosowym, ewentualnie trekkingowym. Przydadzą się umiejętności do jazdy w górskim terenie takie jak zjeżdżanie wąska drogą, pokonywanie ostrych zakrętów itp. Pokonanie jej rowerem górskim na szerokich oponach jest już większym wyzwaniem, ale także możliwe.

Podobnie jak trasa MTB rozpoczyna się w przygranicznej wsi Jaworzynka i biegnie do urokliwej doliny potoków Czadeczka. Dalej na Słowację przez Zwardoń, główna szosą mijamy miejscowości: Skalite, Svrcinovec aby w Čiernym skręcić w lewo i poprzez malownicze zakątki Vysnego konca dotrzeć do  Čadcy. Stamtąd przez Milosova i Sance w Mostach k/Jablunkova dojeżdżamy do Hrčavy, skąd już tylko kawałek do słynnego Trójstyku i miejsca startu naszej wycieczki.

Ciekawa i malownicza polecana jest na krótką wycieczkę, ale tylko przy dobrej pogodzie. Po deszczu na leśnych odcinkach może być błoto i trochę ślisko. Celem wycieczki jest, aby w krótkim czasie „zaliczyć” 3 kraje i objechać rowerem górskim Trójstyk wokoło, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy.  

Start i meta: Jaworzyka Trzycatek, parking przy końcu drogi powiatowej
Długość:  60 km
Czas jazdy: 3 h – 4 h
Trudność: 3 - średnio trudna
Nawierzchnia:
asfalt:                                   - 59 km (98%)
utwardzone „smołówki”:      - 1 km (2%)

UWAGA: możliwy żwir, piasek na drogach leśnych

Najwyższy punkt: 730 m n.p.m. /przeł. Rupienka pod Ochodzitą/
Najniższy punkt:  430 m n.p.m. /Čadca, Słowacja/
Suma podjazdów: 1200 m

Link do trasy: www.gpsies.com/map.do?fileId=ffchwbqlkskrdbxk

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.

 


 Partnerzy projektu:

Polskie Radio Katowice, Rozgłośnia Ostrava, Rozgłośnia i Telewizja Słowacka
Starostwo Čierné na Słowacji, Starostwo Hrčava w Czechach, Gmina Istebna w Polsce,
Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej.

_radio_katowice_od2011_rgb_400   radioostrava_400   radioregina_400

 obec_cierne_400       logo_hrava_408x500_400 istebna_400gokitebna_400

 tauron_logo_promocyjne_pionowe_400 

gron_400kempa_400husarik