II Europejski Piknik Rowerowy na Trójstyku

Lubisz aktywnie wypoczywać, spędzać czas z rodziną i znajomymi? Do tego podziwiać piękne, górskie widoki? W takim razie to wydarzenie jest dla Ciebie! Już 20 czerwca trzy rozgłośnie radiowe z trzech krajów spotkają się na beskidzkim Trójstyku, by wspólnie prowadzić II Europejski Piknik Rowerowy.

Zapraszamy wszystkich. Tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z rowerem oraz tych, którzy jeżdżą już zawodowo. Europejski Piknik Rowerowy, to wydarzenie promujące aktywny wypoczynek, nie są to zawody sportowe. Nie zabraknie za to dobrego jedzenia, konkursów z nagrodami i dobrej muzyki. Przyjedź i razem z nami poznaj kulturę oraz okolice beskidzkiego Trójstyku, gdzie spotykają się granice trzech państw, ich kultury i społeczeństwa.

UDZIAŁ W IMPREZIE JEST BEZPŁATNY!

Co na Was czeka?

Tak było na I Europejskim Pikniku Rowerowym w czerwcu ub. roku, zorganizowanym z okazji 10-lecia wstąpienia Czech, Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. 

Trasy rowerowe przebiegają przez trzy miejscowości w:

  • Starostwie Hrčava w Czechach
  • Gminie Istebna w Polsce
  • Starostwie Čierné na Słowacji

W programie imprezy między innymi:

  • rajd rowerowy przez terytoria trzech sąsiadujących Państw: Czech, Polski i Słowacji, z metą na beskidzkim Trójstyku w Jaworzynce
  • prezentacja kultury narodów Grupy Wyszehradzkiej
  • integracyjny piknik regionalny

Celem projektu jest przede wszystkim promocja turystyki oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Chcemy pokazać, że jazda na rowerze może być świetną formą integracji ludzi na skalę międzynarodową.

Zadaniem każdego uczestnika będzie przejechanie trasy prowadzącej przez trzy kraje (w zależności od wybranej trasy 7, 25, 60 km). Trzy rozgłośnie radiowe ustawią wzdłuż trasy swoje wozy transmisyjne, z których będą przekazywały relacje reporterskie na żywo oraz wokół których zorganizują specjalne punkty kontrolno-promocyjne. Jak w ubiegłym roku, tak i w tym nie zabraknie wydanej specjalnie na II Europejski Piknik Rowerowy książeczki-paszportu dla uczestników imprezy (jej odbiór będzie możliwy przy każdym z punktów kontrolnych)! Zadaniem uczestnika będzie m.in. dotarcie do wozu transmisyjnego każdej ze stacji radiowych i potwierdzenie przejazdu okolicznościową pieczątką. Czwartą pieczątkę można będzie „zdobyć” po wjechaniu na „Trójstyk”. Posiadacze minimum 3 pieczątek wezmą udział w konkursach z nagrodami.

Na polanie „Trójstyku” zostanie zorganizowane międzynarodowe miasteczko kolarskie (punkt serwisowy, stoiska, gastronomia, punkty informacji turystycznej sąsiadujących ze sobą gmin). Imprezie, na scenie ustawionej obok hotelu Jaworzynka, towarzyszyć będą kapele góralskie, oraz rozmowy z gośćmi prowadzone przez dziennikarzy trzech rozgłośni radiowych. Będzie wiele atrakcji dla każdego, nawet dla tych którzy na rowerach nie jeżdżą, szczególnie dla dzieci.

 


profil_mini_7_km_400Trasa MINI "rodzinna"

Krótka charakterystyka:

Trasa licząca 7 km przeznaczona dla każdego, zwłaszcza małych dzieci, osób nie jeżdżących na co dzień rowerem. Zupełne minimum, ale pozwala przez krótką chwilę odczuć przyjemność jazdy rowerem po górach. Technicznie łatwa, ale wymaga włożenia nieco wysiłku na podjazdach i uwagi na dość stromym zjeździe po czeskiej stronie – konieczne dobre hamulce.

W krótkim czasie można "zaliczyć" 3 kraje i objechać rowerem okolice Trójstyku, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy.  

Start i meta: Jaworzyka Trzycatek, parking przy końcu drogi powiatowej
Długość:  7 km
Czas jazdy: 40 – 60 min
Trudność: 2 – łatwa
Nawierzchnia:
asfalt, płyty betonowe:    - 4 km
utwardzone "smołówki":  - 1 km
drogi szutrowe:                - 2 km

Najwyższy punkt: 645 m n.p.m. /Jaworzynka Łupienie/
Najniższy punkt:  500 m n.p.m. /Hrčava, dolina potoku/
Suma podjazdów: 150 m

Link do trasy: www.gpsies.com/map.do?fileId=jvclygdqcvatzmtz

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.


profil_mtbTrasa MTB
wokół Trójstyku PL-CZ-SK!

Krótka charakterystyka:

Trasa choć krótka bo liczy 25 km, to jednak nie należy do specjalnie łatwych ;-). W stosunku do wersji z 2014 roku została nieco zmodyfikowana o odcinek bardzo malowniczy i atrakcyjny widokowo na terenie Słowacji. Najtrudniejszym odcinkiem jest krótki, ale wymagający podjazd z doliny Czadeczki w kierunku słowackiego wzgórza „Pahorok”. Z granicznego grzbietu roztacza się jedna z najpiękniejszych w regionie panoram polsko-czesko-słowackiego pogranicza.  Trasa rozpoczyna się w przygranicznej wsi Jaworzynka i biegnie do urokliwej doliny Czadeczki i dalej na Słowację, by przez Skalite, Čierne doprowadzić nas do czeskiej Hrčavy, skąd już tylko kawałek do słynnego Trójstyku i miejsca startu naszej wycieczki.

Ciekawa i malownicza polecana jest na krótką wycieczkę, ale tylko przy dobrej pogodzie. Po deszczu na leśnych odcinkach może być błoto i trochę ślisko. Ta krótką dwugodzinną wycieczką zaliczamy 3 kraje i objeżdżamy rowerem górskim Trójstyk dookoła, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy. Od niedawna także miejsce budowy drogi ekspresowej łączącej Polskę ze Słowacją, co niestety niesie ze sobą także negatywne skutki: uważajmy na ciężarówki, piasek, błoto i wzmożony ruch po słowackiej stronie granicy. 

Start i meta : Jaworzyka Trzycatek, parking przy końcu drogi powiatowej
Długość: 25 km
Czas jazdy: 2 h 30 min
Trudność: 2 – łatwa (odcinki asfaltowe), 4 – trudna (odcinki terenowe)
Nawierzchnia szacunkowo:
asfalt, płyty:                            - 8 km (40%)
drogi szutrowe, kamieniste:   - 4 km (20%)
ścieżki leśne i polne:              - 8 km (40%)

UWAGA: możliwe błoto i kałuże na terenach łąk i lasu!

Najwyższy punkt: 810 m n.p.m. /Kikula, Słowacja/
Najniższy punkt: 450 m n.p.m. /Čierne, Słowacja/
Suma podjazdów: 1000 m

Link do trasy: www.cykloserver.cz/f/4da4177823/ 

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.

3stykmtb2015_1024


 profil60kmTrasa SZOSOWA
 w trzy godziny przez 3 kraje i 2 morza!  

Charakterystyka:

Trasa przeznaczona dla rowerów szosowych, ponieważ prowadzi praktycznie wyłącznie po drogach asfaltowych. Wersja trasy z 2014 roku został nieco zmodyfikowana, wydłużona, przez co zyskała bardziej górski profil. Malownicza pętla o długości 60 km pozwala w stosunkowo krótkim czasie objechać 3 europejskie kraje oraz dorzecza dwóch mórz: Bałtyckiego (rz. Olza) i Czarnego (Czadeczka, Krężelka). Nie jest szczególnie trudna, ale oczywiście wymaga podstawowego przygotowania do jazdy rowerem najlepiej szosowym, ewentualnie trekkingowym. Przydadzą się umiejętności do jazdy w górskim terenie takie jak zjeżdżanie wąska drogą, pokonywanie ostrych zakrętów itp. Pokonanie jej rowerem górskim na szerokich oponach jest już większym wyzwaniem, ale także możliwe.

Podobnie jak trasa MTB rozpoczyna się w przygranicznej wsi Jaworzynka i biegnie do urokliwej doliny potoków Czadeczka. Dalej na Słowację przez Zwardoń, główna szosą mijamy miejscowości: Skalite, Svrcinovec aby w Čiernym skręcić w lewo i poprzez malownicze zakątki Vysnego konca dotrzeć do  Čadcy. Stamtąd przez Milosova i Sance w Mostach k/Jablunkova dojeżdżamy do Hrčavy, skąd już tylko kawałek do słynnego Trójstyku i miejsca startu naszej wycieczki.

Ciekawa i malownicza polecana jest na krótką wycieczkę, ale tylko przy dobrej pogodzie. Po deszczu na leśnych odcinkach może być błoto i trochę ślisko. Celem wycieczki jest, aby w krótkim czasie „zaliczyć” 3 kraje i objechać rowerem górskim Trójstyk wokoło, podziwiając przy okazji jedno z najciekawszych i unikatowych miejsc w tej części Europy.  

Start i meta: Jaworzyka Trzycatek, parking przy końcu drogi powiatowej
Długość:  60 km
Czas jazdy: 3 h – 4 h
Trudność: 3 - średnio trudna
Nawierzchnia:
asfalt:                                   - 59 km (98%)
utwardzone „smołówki”:      - 1 km (2%)

UWAGA: możliwy żwir, piasek na drogach leśnych

Najwyższy punkt: 730 m n.p.m. /przeł. Rupienka pod Ochodzitą/
Najniższy punkt:  430 m n.p.m. /Čadca, Słowacja/
Suma podjazdów: 1200 m

Link do trasy: www.gpsies.com/map.do?fileId=ffchwbqlkskrdbxk

Szczegółowy opis trasy można pobrać na dole strony.


visegrad_fund_logo_blue_800_400zespolkoniakowlogo_400Projekt pt. II Międzynarodowy Piknik Rowerowy na polsko-słowacko-czeskim Trójstyku w Jaworzynce realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu „Pod Ochodzitą” w Koniakowie został dofinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund) kwotą 11.000 euro. Koordynator projektu: Lucyna Ligocka-Kohut, ligocka@onet.eu.


 Partnerzy projektu:

Polskie Radio Katowice, Rozgłośnia Ostrava, Rozgłośnia i Telewizja Słowacka, Papne Mika Edit z Budapesztu,
Starostwo Čierné na Słowacji, Starostwo Hrčava w Czechach, Gmina Istebna w Polsce,
Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteka Publiczna w Istebnej,
Tauron.

_radio_katowice_od2011_rgb_400   radioostrava_400   radioregina_400

 obec_cierne_400       logo_hrava_408x500_400 istebna_400gokitebna_400

 tauron_logo_promocyjne_pionowe_400