Masówki. Autobusy. Reklamy.

wp_20150323_002_120W części kopalni Sośnica-Makoszowy, zwanej ruchem Makoszowy, od rana trwają masówki. Powodem ich organizacji przez związki zawodowe jest zamieszanie, jakie powstało w związku z planowanym podziałem kopalni Sośnica-Makoszowy na dwa niezależne zakłady.
Skąd ten chaos i czy niebawem czekają nas kolejne protesty sprawdzała Monika Krasińska.


 

pkmsc_matpras_120Jeszcze pachnące nowością, dziś wyjechały w swoją pierwszą trasę. Mają np. sieć WiFi i co będzie za niedługo niezwykle przydatne – klimatyzację. PKM Sosnowiec zaprezentował dziś nowe autobusy. Stopniowo będą wyjeżdżały na drogi. Autobusy kosztowały nieco ponad 17 milionów złotych. Są nowoczesne i ekologiczne, a to oznacza, że śmiało możemy pozostawić auto na parkingu i podróżować w pełni komfortowych warunkach. W autobusowej zajezdni była Agnieszka Niewolańska.


 

billboardyreklamy_100_120Temat szpecących reklam w miastach był poruszany na naszej antenie wielokrotnie. To, że są brzydkie, że zasłaniają elewacje zabytkowych kamienic i że przede wszystkim jest ich za dużo, to praktycznie oczywistość. Ale co zrobić, by reklamy zniknęły z przestrzeni miast? W piątek Sejm uchwalił ustawę krajobrazową, która w zamyśle ma dawać urzędnikom narzędzia do opanowania reklamowego chaosu. Oby jednak nie był to kolejny martwy przepis, bądź też dokument z miejską polityką reklamową nie utknął na posiedzeniu Rady Miasta. Co o reklamach sądzą urzędnicy, społecznicy i sami mieszkańcy sprawdzała Joanna Opas.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Z uczestnikami Biegu po życie w Wiśle, wspierającego ideę transplantologii zomawiała Hanna Blokesz-Bacza.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Okres przedświąteczny to czas, w którym wiele organizacji prowadzi zbiórki żywności i ubrań dla osób bezdomnych, samotnych oraz wielodzietnych rodzin. Odwiedzamy Jasnogórski Punkt Charytatywny oraz aktorkę częstochowskiego teatru im. Adama Mickiewicza Sylwią Oksiutą, która organizuje w mieście pomoc dla bezdomnych. Ile żywności zebrano w weekend w Banku Żywności, który prowadził akcję w ponad 60 sklepach regionu sprawdzał Krzysztof Słabikowski.


 

Zawiercie na 102.2 FM

pierwszapomoc_gk_120Zawierciański Dworzec Kolejowy zamienił się w wielką halą szkoleniową. W całej Polsce ruszyła akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Pierwsza Pomoc – to dziecinnie proste". Pasażerów, przy wsparciu wykwalifikowanych instruktorów, szkoliły dzieci ze szkół podstawowych. W województwie śląskim do akcji tej włączyły się dwa miasta: Bielsko-Biała i Zawiercie. Na dworcowym szkoleniu była Gabriela Kaczyńska.


 

tdpmatpras_120Zawiercie po raz pierwszy w historii jest współorganizatorem 72. Tour de Pologne. Ten największy, wieloetapowy wyścig kolarski przejedzie przez Polskę w pierwszym tygodniu sierpnia. Do tej pory zawodnicy wielokrotnie przejeżdżali przez Jurę. Teraz jeden z etapów wystartuje właśnie z Zawiercia, o czym z rzecznik prezydenta miasta, Łukaszem Czopem rozmawia Gabriela Kaczyńska.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl