System Rejestrów Państwowych. Dzikie wysypiska.

Mija miesiąc od wprowadzenia Systemu Rejestrów Państwowych. Umożliwia on m.in. złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego czy uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Przy załatwianiu urzędowych spraw w zasadzie nie są potrzebne żadne dokumenty. Idea piękna, ale czasem niestety trudno z realizacją.

 

Sosnowiec rozpoczyna walkę z dzikimi wysypiskami. Miasto liczy na wsparcie mieszkańców. Chodzi o to, aby to właśnie mieszkańcy przesłali informacje, gdzie znajduje się dzikie wysypisko śmieci. Aby przyspieszyć reakcję, zgłoszenie powinno zawierać numer działki, nazwę ulicy albo numer nieruchomości. Śmieci powinny zniknąć w ciągu 48 godzin, jeśli to oczywiście gminna działka. W przypadku terenu prywatnego, nie będzie żadnej taryfy ulgowej.Katowice na 102.2 FM

W Wojkowicach dobiega końca rewitalizacja Parku Miejskiego. Uroczyste otwarcie już wkrótce. Teren o powierzchni ponad 12 hektarów zmienił się nie do poznania, kiedyś zapuszczony, teraz ma się stać wizytówką miasta. Mieszkańcy często zastanawiają się, dlaczego miasto inwestycje zaczęło od Parku a nie np. od kanalizacji, dróg czy wodociągu. Powód jest prosty. Wojkowice dostały ponad 7 milionów zł. dofinansowania z Unii Europejskiej na działania rewitalizacyjne i tylko taka inwestycja mogła być z tych pieniędzy wykonana, tłumaczy burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba. Wojkowice lata świetności mają już za sobą, teraz próbują dogonić okoliczne gminy. Mieszkańcy z nostalgią wspominają czasy, kiedy w mieście były duże zakłady, utrzymujące całe rodziny. Rewitalizacja Parku Miejskiego to może być dobry początek zmian. Miejsce jest chętnie odwiedzane zarówno przez starszych, jak i dzieci.


Wracając do tradycji sportowych w Wojkowicach, to w latach 20. XX wieku w Parku powstało pierwsze boisko, w 1925 roku powstał klub piłkarski Milenium, który zmieniał kilkakrotnie nazwę. 22 lipca 1960 roku otwarto tam pełno wymiarowy stadion. Wkrótce obok stadionu powstał basen z hotelem, kawiarnią, szatniami i kręgielnią. Obecnie jedynym używanym obiektem jest stadion. Pozostałe grożą zawaleniem, bądź też zostały wyburzone.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Nie będzie już Żabiego Kraju w Żabim Kraju. Dlaczego z mapy południa regionu zniknęło stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Żabi Kraj? O tym w rozmowie Piotra Pagieły z jej prezesem. Ponadto o warsztatach gospel w Bielsku-Białej i jutrzejeszej wiosennej inauguracji wypożyczalni rowerów w stolicy Podbeskidzia.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie wraz z fundacją Mozaika prowadzą program pod hasłem Macierzyństwo Cię nie wyklucza. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna kobiet, które chcą wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim. Projekt ma też zachęcać wszystkich pracodawców do zatrudniania tych kobiet i łamać stereotypy na temat ich pracy. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl