Stadionowy eko-bazar. Egzamin 6-klasistów. Rozkopane ścieżki.

stadionslaski_asia_120Od ponad pięciu lat Stadion Śląski jest nieużywany z powodu wciąż przedłużającego się remontu. Przebudowa obiektu pochłonęła już ogromne środki finansowe, a końca prac nie widać. Z tego powodu, Zarząd Województwa Śląskiego postanowił zagospodarować budynek i zarządził, że w miejsce Stadionu Śląskiego powstanie targowisko. Oprócz placu handlowego, przy obiekcie powstanie park linowy oraz ścianki wspinaczkowe dla dzieci. Chociaż projekt rodzi wiele kontrowersji, to część mieszkańców Chorzowa i Katowic popiera pomysł utworzenia bazaru. Pierwsze prace budowlane, służące przystosowaniu miejsca do potrzeb handlarzy, ruszą pod koniec maja. Jak na ten pomysł zareagowali mieszkańcy sprawdzała nasza reporterka Marta Dobrowolska.


 

1 kwietnia to ważny dzień dla szóstoklasistów. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpili dziś do swojego pierwszego egzaminu. Test po raz pierwszy składał się z dwóch części. Pierwsza objęła zadania z języka polskiego i matematyki. Po przerwie uczniowie przystąpili do drugiej części sprawdzianu z języka obcego. Uczniowie wyniki poznają do 29 maja, a materiał przygotował Łukasz Szwej.


 

Budowlane kuriozum w dzielnicy Będzina – Grodźcu. Ułożoną półtora roku temu, za ponad 3 miliony złotych, drogę rowerową trzeba było rozebrać. Jak się okazało, pobiegną pod nią rury nowej sieci kanalizacyjnej. Nikt z mieszkańców nie kwestionuje zasadności budowy kanalizacji oraz ścieżki rowerowej, oburzeni Będzinianie pytają jednak, skąd tak absurdalna kolejność wykonywania prac? Jakie instytucje samorządowe nie mogły się dogadać i kto odpowiada za zamieszanie w Będzinie-Grodźcu, sprawdzał nasz reporter Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Wieli tydzień, tak mówiło się o Wielkim Tygodniu na Śląsku Cieszyńskim. O zwyczajach związanych z okresem przedświątecznym, zawiązanych dzwonach, magii ognia i wody, murzynach, tatarczówce, paleniu Judosza oraz samą Wielkanocą opowiada profesor Daniel Kadłubiec.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Czy program radiowy może poprowadzić szkoła? 1 kwietnia wszystko jest możliwe!


 

Racibórz na 102.2 FM i 97.0 FM

Władze Raciborza postanowiły oddać część władzy mieszkańcom. Od przyszłego roku, w ramach tzw. budżetu obywatelskiego, raciborzanie będą decydować o 1 milionie 500 tysiącach złotych wydatków, stanowiących 1 procent budżetu miasta. Czy mieszkańcy wiedzą o tej inicjatywie i jak oceniają kondycję miasta sprawdzał nasz reporter Łukasz Kwaśny.


 

Racibórz zwlekał z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego przez wiele lat. Posiłkował się tzw. inicjatywą obywatelską. O to, czy nowe rozwiązanie zainteresuje mieszkańców wydatkami Raciborza, pełnego nadziei prezydenta miasta Mirosława Lenka, pytał nasz reporter Łukasz Kwaśny.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl