Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wielkanoc
05.04.2015
08:21:00

fot. Ryszard Stotko

Świętujemy Wielkanoc, czyli Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijan, obchodzone jeszcze w czasach apostolskich.

W Polsce, w Wielkanoc o świcie jest odprawiana msza rezurekcyjna. Najświętszy Sakrament wynosi się z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnosi wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. Dawniej, rozpoczęciu rezurekcji towarzyszył huk armat, dziś – najczęściej wybuchy petard.

W ludowej tradycji obchody Wielkanocy rozpoczynały się od pójścia na mszę rezurekcyjną, odprawianą wcześnie rano. Później były kanonady, a na koniec domownicy spotykali się przy uroczystym, świątecznym śniadaniu. Kiedyś udział w rezurekcji był niemal obowiązkiem. Jak mówi etnograf Klara Sielicka-Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego, w ludowych wierzeniach nieobecność na porannej mszy w Wielkanoc przynosiła nieszczęście.


Jednym ze zwyczajów, który przetrwał do dziś, są rezurekcyjne kanonady, podkreśla etnograf.


Jednym z niegdyś powszechnych zwyczajów, który w niektórych miejscach przetrwał do dziś, jest zjadanie chrzanu przed rozpoczęciem wielkanocnego śniadania. Jego cierpki smak miał przypominać domownikom o męce Chrystusa na krzyżu. Etnograf dodaje, że świąteczną niedzielę spędzało się najczęściej w domu.


W Wielkanoc, tak jak i w inne święta, staramy się zachowywać tradycje, jeśli chodzi o obrzędy, potrawy czy wspólne rodzinne biesiadowanie. Ale i tu wkracza nowoczesność, a my chętnie korzystamy z ułatwień. Nie musimy jak dawniej poświęcać tak wiele czasu na przygotowanie potraw, bo można je po prostu kupić gotowe, mówi Klara Sielicka-Baryłka.


Kiedyś zdobiono jaja barwnikami naturalnymi, dziś używamy do tego farb z torebek, wskazuje etnograf.


W poniedziałek wielkanocny zaczynały się wyjazdy do rodziny, a na wsiach odbywały się różne zabawy, związane ze Śmigusem-Dyngusem.

Z kolei wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego o świcie uczestniczyli dzisiaj w jutrzniach wielkanocnych.

— W Parafii w Cieszynie nabożeństwo rozpoczęło się o 5:00 rano — mówi ksiądz Tomasz Chudecki.


Dawniej taka rezurekcja odbywała przy wschodzie słońca na cmentarzach. Między innymi w Wiśle, dla wiernych wszystkich parafii wiślańskich w kościółku na cmentarzu ewangelickim na tzw. „Groniczku”. Stara tradycja nakazuje też, aby pierwsze Święto Wielkanocy po nabożeństwie spędzić wraz z rodziną w domu.

Autor: Michał Dydliński, Piotr Pagieła


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA