Naprotechnologia. Podatek od wyrobisk.

Częstochowa jest gotowa finansować leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Nie może jednak uruchomić specjalnego miejskiego programu zdrowotnego, bo nie ma pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych. Gdyby Częstochowie udało się szybko uzyskać potrzebną zgodę, podobnie jak w przypadku in vitro, byłaby pierwszym miastem w Polsce, które finansuje tę metodę leczenia niepłodności z miejskiego budżetu. Naprotechnologia, jako metoda leczenia niepłodności, powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i była odpowiedzią na encyklikę papieża Pawła VI zatytułowaną Humanae Vitae. Jej twórcą jest lekarz ginekolog prof. Thomas Hilgers. Szczegóły sprawy badał Zdzisław Makles.


 

Jak bumerang wraca sprawa podatku od wyrobisk górniczych. Gminy, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się z dodatkowych pieniędzy, teraz mają poważny problem. O co chodzi, sprawdzała nasza reporterka Monika Krasińska.


 


Częstochowa na 98.4 FM

Rynek w Przyrowie zdobią płaskorzeźby. Panorama historyczna Przyrowa, którą wyrzeźbił Witold Biedroń, artysta rzeźbiarz nieprofesjonalny, twórca ludowy. Artysta znany w Przyrowie, tak jak jego rzeźby w drewnie, aniołki, świątki, rzeźby ludowe i postaci historyczne. Płaskorzeźby na rynku powstały na 640-lecie Przyrowa i od 2009 roku przykuwają uwagę odwiedzających to niewielkie miasteczko. W Przyrowie w najstarszym zabytku sakralnym na terenie gminy. w kościele św. Mikołaja, odkryto polichromie i jak zapowiadają w gminie, po zakończeniu prac konserwatorskich ten kościół stanie się atrakcją turystyczną Przyrowa. Do Przyrowa zaprasza Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Gmina Psary ze środków unijnych chce docelowo wymienić większość wodociągów. Jest to inwestycja rozłożona na lata. Jednak już w ciągu ostatnich czterech lat wymieniono 25 procent sieci. Teraz dobiega wymiana wodociągów w Psarach i Strzyżowicach. Dzięki temu ma się jeszcze bardziej poprawić jakość wody, tym bardziej, że Gmina posiada własne ujęcie ze studni głębinowej w Malinowicach. O wodzie i wodociągach z wójtem Psar, Tomaszem Sadłoniem, rozmawia Iwona Kwaśny.


 

Inwestycje wodociągowe w Gminie Psary w ostatnich czterech latach kosztowały prawie 7 milionów zł, z czego unijne dofinansowanie to prawie 4 miliony. Z tych pieniędzy rozbudowana została także stacja uzdatniania wody w Malinowicach, zamontowano tam dodatkowy, piąty filtr, przez który stacja pompuje wodę. Z dyrektorem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach, Jerzym Wyporskim, stację zwiedziła Iwona Kwaśny.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl