Agresywne psy. Rocznica katyńska. Szopienickie familoki.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w sobotę w Cieszynie. Młodą kobietę i młodego mężczyznę, przebywających nad Olzą, zaatakowały 2 psy, które wydostały się poza ogrodzenie. Zadane przez zwierzęta rany są poważne, między innymi pogryzione nogi i plecy. Gdy na miejsce przybyli policjanci, opiekun zwierząt trzymał za obrożę jednego psa, ale drugi nadal był na wolności i rzucił się w kierunku stróżów prawa. Jeden z policjantów zastrzelił agresywne zwierzę. Szczegóły sprawy badał Jan Bacza.


 

75 lat temu, na terenie ówczesnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zamordowano ponad 21,5 tysiąca obywateli Polski, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu postanowili w wyjątkowy sposób uczcić wydarzenia z 1940 roku. Młodzież oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów przed pamiątkową tablicą w Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu, a także przy pamiątkowej płycie poświęconej Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Młodzież uczestniczyła w prelekcji przygotowanej przez prawnuka jednego z zamordowanych funkcjonariuszy, nauczyciela religii, Adama Szwedkę. Uczniowie wysłuchali również wspomnień syna zamordowanego policjanta, Mariusza Gasia. Wciąż często zdarza się, że młodzież nie interesuje się historią swojego kraju, a tym bardziej regionu. Takie "żywe lekcje historii" ułatwiają młodym ludziom poznanie i zrozumienie tego, co działo się w Polsce w latach 40. W uroczystościach udział brała Marta Dobrowolska.


 

Mieszkańcy familoków w Szopienicach obawiają się, że niebawem ich osiedle przestanie istnieć. Bloki w dzielnicy Borki pochodzą z lat 60. XIX wieku i należą do najstarszych osiedli robotniczych. W marcu, dzięki jednej z mieszkanek Szopienic, osiedle znalazło się w ewidencji zabytków. Mieszkańcy, 27 kwietnia będą rozmawiać ze Spółdzielnią na temat swojej przyszłości. Szopienickie familoki odwiedziła Agnieszka Niewolańska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Z cieszyńską jednostką i służbą pożegnał się insp. Krzysztof Chrobak, komendant powiatowy policji w Cieszynie. W jakim stanie pozostawił garnizon i czy poprawiło sie bezpieczeństwo na polsko czeskiej granicy sprawdzał Jan Bacza.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Trwa spór pomiędzy władzami województwa opolskiego, a częstochowskimi władzami miasta i parlamentarzystami. Dotyczy on tego, gdzie działać ma regionalna dyrekcja firmy Tauron – w Opolu, czy Częstochowie. Opolscy związkowcy Tauron Dystrybucji boją się, że zostaną podporządkowani oddziałowi w Częstochowie, a sejmik opolski przyjął w tej sprawie apel. Czy władzom województwa opolskiego lobbującym za przeniesieniem do siebie regionalnej dyrekcji uda się do tego doprowadzić sprawdzał Krzysztof Słabikowski.


 

Zawiercie na 102.2 FM

sadzenielasu_gk_1_120W całej Polsce w lasach trwa sadzenie drzew. W tym roku Lasy Państwowe przygotowały aż 500 milionów sadzonek. O sadzeniu lasu z Mariuszem Kowalskim, leśniczym z Nadleśnictwa Siewierz, na terenach tych bowiem sadzenie lasu trwa od kilku tygodni, rozmawiała Gabriela Kaczyńska.


 

sadzenielasu_gk_2_120Nasiona pozyskane, sadzonki wyhodowane, nie pozostaje nic innego jak szpadel, kostur i do pracy. Wraz z leśnikami, nasze radiowe drzewo, sadziła Gabriela Kaczyńska. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl