Przeprowadzka Muzeum Śląskiego. Osiedle socjalne. Warsztaty antystresowe.

muzuem_slaskie_120Zbliża się otwarcie nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Prawie 800 obrazów z kolekcji bezpiecznie przewieziono do siedziby, która znajduje się w tak zwanej katowickiej Strefie Kultury. Dyrektor Muzeum Alicja Knast przyznała Annie Dudzińskiej, że cała operacja była przeprowadzana w tajemnicy. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo dzieł. Dlatego informujemy o tym kilka dni po zakończeniu wszystkich prac.


 

Rodziny mieszkające przy ulicy Wolskiej w Będzinie już od lat walczą z plagą prusaków. Miasto zarządza cykliczne dezynsekcje, robaki jednak wracają, bo kilka rodzin znosi do swoich domów śmieci. Zdaniem mieszkańców będzińskiego osiedla magistrat powinien uważniej przyjrzeć się wszystkim, którzy otrzymują mieszkania przy ulicy Wolskiej. Czy na osiedlu socjalnym jest miejsce dla każdego?


 

Dzisiaj gimnazjaliści zdawali pierwszy poważny egzamin w swoim życiu. Zaledwie za dwa tygodnie rozpoczną się pierwsze matury. Czas egzaminów sesyjnych zbliża się równie szybko i nieubłaganie. Jak wytrzymać presję i stres, które zawsze towarzyszą nam podczas takich wydarzeń? Tego można było dowiedzieć się dzisiaj w Czeladzi. Kolegium Pracowników Służb Społecznych zorganizowało bowiem warsztaty relaksacji i wizualizacji. Zajęcia miały na celu polepszenie zdolności koncentracji oraz oswojenie stresu przedegzaminacyjnego. Niby takie to proste i wszystkim dobrze znane, a jednak często o tym oddechu po prostu zapominamy. O technikach relaksacyjnych opowiadały psycholog Aneta Martyniuk-Jarosz oraz Izabela Krzemińska z Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi.Katowice na 102.2 FM

Bunkier, czyli schron, to obiekt fortyfikacyjny typu zakrytego. Na taki właśnie obiekt natrafił nasz reporter w Zbrosławicach. Znajduję się tam poniemiecki obiekt wojskowy, który odrestaurował i udostępnia do zwiedzania Waldemar Sykosz, w środowisku miłośników militariów nazywany Majorem, konsultant w sprawach historycznej wojskowości, autor specjalistycznych książek i artykułów, działacz Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".


Zbrosławice to gmina wiejska w w powiecie tarnogórskim, która nie tylko historią żyje. Boryka się na co dzień z wieloma problemami, podstawowy to oczywiście... pieniądze.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Tu jeszcze można jeździć na nartach. W gminie Jeleśnia z tego powodu najbardziej znany jest... Korbielów. Czy mekka narciarzy na Pilsku doczeka się kompleksu wyciągów z prawdziwego zdarzenia? Czy ekolodzy nie zablokują tej inwestycji? 


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowa w tegorocznym budżecie na inwestycje przeznacza ponad 187 mln złotych. Zaplanowała ich ponad 80, w tym ważne inwestycje drogowe, przebudowę DK 91, czyli ulic Warszawskiej i Rędzińskiej, ulicy Nadrzecznej w centrum miasta, czy budowę Systemu Inteligentnego Transportu Miejskiego, który poprawić ma bezpieczeństwo ruchu.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice