Zielone czeki. Protest pielęgniarek.

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi, z tej okazji w katowickim kinoteatrze Rialto wręczono dziś "Zielone czeki". Są to nagrody za popularyzację przyrody i szeroko pojętą działalność proekologiczną. Organizatorem gali był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


 

Białe miasteczko, syreny, transparentny i wykrzykiwanie swoich postulatów i niezadowolenia z obecnego status quo przez głośniki, tak kojarzymy protesty pielęgniarek. Tym razem pod katowickim Spodkiem, gdzie protestowały pielęgniarki i położne ze Śląska jednak było inaczej... było bowiem cicho. Podczas gdy nieopodal trwał Europejski Kongres Gospodarczy, w milczącym proteście wzięło udział kilkaset osób. Tylko czy ta pasja i powołanie w końcu zostaną odpowiednio docenione? Na to pytanie dziś trudno odpowiedzieć, ale jeżeli nic się nie zmieni, to na 12 maja pielęgniarki i położne zapowiadają dwugodzinny strajk ostrzegawczy.


 

Katowice na 102.2 FM

Koniec sporu o jedną z głównych alejek w Zabytkowym Parku w Pszczynie. Miasto wyremontuje jej część i położy tam uszlachetnioną kostkę betonową. Takie rozwiązanie nie podoba się części mieszkańców i przedstawicielom Muzeum Zamkowego w Pszczynie.


Mieszkańcy tego miasta zaczynają biegać. To kolejne miasto, które zachęca do uprawiania sportu. Z organizatorką akcji Marzanna Helbik rozmawiał Łukasz Kałuża. W ubiegłym roku w spotkaniach uczestniczyło średnio 35 biegaczy. Wśród nich znaleźli się burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Pierwszy profesjonalny tor do jazdy na rowerze górskim otwarto w Wiśle. To obiekt nie tylko dla zawodowców, kadrowiczów, ale także dla mieszkańców okolicy i turystów amatorów i to bez opłat. Ponadto o wielkiej modzie w miniaturowym wydaniu. Rozmowa z Anitą Stokłosą ze Skoczowa, która szyje sukienki, garsonki i kapelusze dla lalek Barbie. Swoje prace wysyła do kolekcjonerów na całym świecie.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Gdyby zapalił się Zamek w Koszęcinie, zagrożony byłby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, ludzie, stroje, rekwizyty, instrumenty oraz budynki, które odnowiono dzięki poważnym nakładom finansowym. Jak ratować w takim przypadku to bezcenne mienie? Straż Pożarna i inne służby prowadzą dziś w Zespole Pałacowym w Koszęcinie stosowne ćwiczenia. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl