Dworzec. Wyrok.

Liczący ponad 150 lat dworzec w Sosnowcu wraca do życia. Hala sosnowieckiego Dworca Głównego została dziś otwarta dla pasażerów, w wyremontowanych wnętrzach znalazły się nowe kasy biletowe oraz poczekalnia. Do tej pory infrastruktura dworcowa znajdowały się w przejściu pod stacją kolejową, a zabytkowy budynek pozostawał niewykorzystany. Dworzec Sosnowiec Główny jest jednym z najważniejszych dla ruchu pasażerskiego w województwie śląskim. Budynek stacyjny istnieje od 1859 roku.


 

Na karę łączną 10 lat więzienia skazał katowicki sąd ojca  dwuletniego Szymona, którego ciało znaleziono w stawie w Cieszynie. Matka dziecka usłyszała łączny wyrok 5 lat więzienia.


 


Katowice na 102.2 FM

W Sławkowie w Szkole Podstawowej powstał nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny. Wzbudza on spore zainteresowanie, zwłaszcza że do dyspozycji uczniów jest profesjonalny skatepark. Oprócz tego zmieniła się cała infrastruktura wokół szkoły.


W Smoleniu trwa Sympozjum Jurajskie, czyli spotkanie naukowców, ekologów i przyrodników z całej Europy, którzy dyskutują o ochronie przyrody jurajskiej. Z Michałem Góralem, wicedyrektorem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego rozmawia nasza reporterka.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

"Sekretna misja kobiet", takie hasło przyświeca akcji, która wciągnęła kobiety z całej Polski. W Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie zbierają damską bieliznę dla kobiet z Burkina Faso. To jeden z najbiedniejszych krajów Afryki. Ponadto o niedokończonej skoczni narciarskiej w centrum Wisły. Jeszcze kilka dni temu wizytował ją prezydent Komorowski a dziś okazuje się że choć budowa skoczni jest już na finiszu, to gmina musi do inwestycji dołożyć jeszcze niemałą sumę. Bez dodatkowych pieniędzy nie będzie można w zimie na skoczni... skakać.


 

Czestochowa na 98.4 FM

W Olszynie w gminie Herby w Zespole Placówek Oświatowych uczą i wychowują. Ktoś powie, to nic niezwykłego skoro jest tam szkoła i jest przedszkole. Tyle że oprócz programowych zajęć uczą też tam "lokalnej Ojczyzny", choćby poprzez organizowane konkursy, w tym konkurs gwary. Bo nie wolno wyrzekać się swojej tożsamości, a kto to czyni, wyrzeka się samego siebie. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl