Pyrzowice. Lekcja w muzeum. Smart city.

Zdarza się, że reporterzy rozpoczynają pracę o bardzo wczesnej porze, ale wszystko po to, by przekazać relację z najważniejszych wydarzeń w regionie. Tak też było dziś przed 5:00 rano na katowickim lotnisku, gdzie oddawano do użytku nowy pas startowy. Tuż po 6:00 startowały tam pierwsze samoloty, a na miejscu była oczywiście nasza reporterka, która zastanawiała się czy przypadkiem u progu nowego pasa nie wymalowano powitania "Welcome" dla załóg samolotów, które będą lądować na nowej drodze.


 

wp_20150528_005_120Kilka miesięcy temu w Zawierciu powstało muzeum Leszka Dutki, wybitnego artysty mocno związanego z Jurą, współtwórcy m.in. słynnej żyrafy, charakterystycznej rzeźby w Parku Śląskim. Leszek Dutka zmarł w ubiegłym roku. Tuż przed śmiercią przekazał miastu setki swoich dzieł, które podziwiać można właśnie tam w muzeum, ale nie tylko. Muzeum rozpoczęło cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. O muzeum, Leszku Dutce i dutkowaniu rozmowa z Michałem Olesiem, gospodarzem tego niezwykłego miejsca.


 

Czy śląskie miasta wykorzystują nowe technologie do rozwoju transportu i infrastruktury? Czy można o nich powiedzieć, że są inteligentne? Jak można polepszyć życie mieszkańców? Jakie rozwiązania w tych kierunkach wprowadziły szwedzkie, niemieckie czy norweskie miasta? W Katowicach odbył się dzisiaj Ogólnopolski Kongres Smart – Inteligentne Miasta. O inteligentnym rozwoju miast rozmawiali eksperci i samorządowcy.Katowice na 102.2 FM

Do Jaworzna zawitały owce. Realizowany jest tam wypas tych zwierząt. Jest bacówka, są hale. Pojawiła się tam także nasza reporterka, żeby sprawdzić, co właściwie owce mają robić w Jaworznie.


W Urzędzie Miasta w Jaworznie ostatnie przygotowania do startu budżetu obywatelskiego.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie" to jeden z największych w Polsce. Teraz przechodzi w kolejną fazę. Antoni Szlagor opowie m.in. o planach pogłębienia i oczyszczenia jeziora Żywieckiego i budowie farm fotowoltanicznych.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mają od dziś swoje sztandary. Z tej okazji na Placu Biegańskiego przygotowano specjalną uroczystość z ważnymi gośćmi, grała orkiestra, była defilada i strażacka grochówka. Ponadto o sobotniej i niedzielnej imprezie na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego Targach Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl