Małżeńska trylogia

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk był znakomitym pisarzem. Wszak dostał nagrodę Nobla w roku 1905 za całokształt twórczości, a jego Trylogię czy Quo Vadis czytają Polacy od wielu lat. Pisał dużo, ale też i kochać potrafił jak mało kto. Żenił się kilka razy, ale miłości w tych małżeństwach nie znalazł. Może dlatego też często powtarzał: "Częstokroć mąż i żona przystają do siebie, jak dwie spaczone deski, a jednak jakoś to idzie…". Jak to szło w przypadku Henryka Sienkiewicza dowiecie się państwo z audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej "Małżeńska trylogia". O zawirowaniach serca pisarza opowiadać będzie prof Krzysztof Kłosiński. Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?