Pracownia tomografii. Wesołe Miasteczko. Raport z kąpielisk.

Co roku w Szpitalu w Katowicach-Murckach leczy się blisko 5 tysięcy pacjentów. Do tej pory pacjenci, którzy musieli mieć wykonane szczegółowe badanie tomograficzne, byli diagnozowani w innych ośrodkach. Teraz takie badania będą przeprowadzane na miejscu, bowiem w szpitalu otwarto właśnie nowoczesną pracownię tomografii komputerowej. A oprócz pacjentów szpitala ze sprzętu będą mogli korzystać także pacjenci przyszpitalnych poradni, pracownia świadczyć będzie usługi w ramach kontraktu z NFZ-em. Wyniki natomiast będą umieszczane w tzw. chmurze, dzięki czemu dostęp do nich będą mieli lekarze z innych ośrodków leczący danego pacjenta.


 

Przez jedenaście dni będzie można skorzystać z atrakcji Śląskiego Wesołego Miasteczka za darmo. Wszystko w ramach dni otwartych, które trwają godzinę dziennie. W dni robocze od 18:00 do 19:00, a w weekendy od 20:00 do 21:00. Inicjatywa cieszy się szerokim zainteresowaniem. Dla niektórych taka możliwość zwiedzenia lunaparku jest bowiem jedyną dostępną. Wesołe Miasteczko zyskało ostatnio nowego zarządcę. Jest nim słowacka firma Tatry Mountain Resorts. Operator zainwestuje w Wesołe Miasteczko w ciągu 5 lat prawie 120 milionów złotych. Co na temat oferty sądzą odwiedzający? 


 

Żar leje się z nieba, a termometry wskazują niemal 30 stopni. Gdzie szukać wytchnienia w taką pogodę? Wielu mieszkańców naszego regionu wybiera wypoczynek nad wodą. Nad zalewami i kąpieliskami w naszym województwie ciężko niejednokrotnie zmieścić ręcznik. My postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji śląskich kąpielisk. Gdzie kąpać się bezpiecznie w regionie? Katowice na 102.2 FM

Wakacyjnej kanikuły nadszedł czas. Cześć upalne dni woli spędzać nad wodą, opalając się, ograniczając swój wysiłek do minimum. Zachęcamy do aktywnego wypoczynku i wybrania się na wycieczkę rowerową po szlakach powiatu raciborskiego i nie tylko. Wojciech Gdesz, zapalony rowerzysta i nauczyciel z Kuźni Raciborskiej poleca wyprawę ścieżkami rowerowymi wzdłuż Odry.


Na dwóch kółkach można wybrać się m.in. na Szlak Husarii Polskiej, czyli czerwony, który rozpoczyna się w Będzinie, potem jedziemy przez Bytom, Tarnowskie Góry, Gliwice, Rudy Raciborskie, rezerwat Łężczok, Racibórz, Pietrowice Wielkie, Krzanowice. Szlak ten upamiętnia przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń. Inna propozycja to Szlak Polskich Szkół Mniejszościowych, żółty: Chałupki – Krzyżanowice – Tworków – Racibórz – rezerwat Łężczok – Przewóz – Bierawa. Trasa szlaku przebiega obok polskich szkół mniejszościowych, czynnych w okresie międzywojennym w niemieckiej części Górnego Śląska. W internecie można oczywiście znaleźć wiele stron z wykazem licznych tras rowerowych w powiecie raciborskim.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Czołgi i inne pojazdy wojskowe pojawią się na bielskich ulicach. Rozpoczyna się tu, organizowany już po raz piętnasty, jeden z największych w Polsce zlot pojazdów militarnych Operacja. Ponadto zaprosimy na Dni Milówki i mistrzostwa górali i góralek w koszeniu łąki w Rajczy na Żywiecczyźnie.


 

 

Częstochowa na 98.4 FM

Rok 2015 dla miejskiego przewoźnika w Częstochowie to duże inwestycje: nowe autobusy i budowa zaplecza technicznego. Częstochowa będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie na ulice wyjadą autobusy hybrydowe z napędem gazowo-elektrycznym. 40 takich autobusów pod koniec roku dotrze do miasta. By autobusy mogły wyjechać na ulice MPK, przygotowuje odpowiednie zaplecze techniczne. W drugiej części programu przeniesiemy się do Mstowa. W dawnej wartowni usytuowanej w murach Klasztoru Kanoników Regularnych Urząd Gminy planuje utworzyć punkt informacji turystycznej. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl