Straż w przedszkolu. 30 lat transplantacji serca. Karty ŚKUP.

Katowickie przedszkola znalazły się pod lupą strażników miejskich. Specjale patrole wspierane przez urzędników odwiedzają najmłodszych mieszkańców miasta. I tak będzie przez kilka najbliższych tygodni.


 

Dokładnie 30 lat temu doszło do przełomowego momentu w polskiej medycynie. Profesor Zbigniew Religa wraz ze swoim zespołem w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu przeprowadził transplantację serca. Przeszczep się udał, niestety pacjent po dwóch miesiącach zmarł na sepsę. Mimo to zespół kardiochirurgów wciąż przeprowadzał kolejne operacje, które z czasem stały się normą. W Polsce rocznie wykonuje się ponad 100 przeszczepów, a w samym Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu rocznie około 35. Między innymi z profesorem Andrzejem Bochenkiem, byłym współpracownikiem Religi rozmawiał nasz reporter.


 

Miała ułatwić życie podróżnym w Aglomeracji Śląskiej. Dzięki niej pasażerowie mieli wjechać w XXI wiek. Śląska Karta Usług Publicznych działa od początku listopada. Jak się okazało, nie wszyscy mogą jednak skorzystać z tego elektronicznego biletu.


 


Katowice na 102.2 FM

W gminie Psary koło Będzina ma powstać jedno z największych centrów logistycznych w Zagłębiu. Magazyny mają obsługiwać jedną z sieci supermarketów. Na razie budowane jest bezkolizyjne skrzyżowanie na popularnej dwupasmówce 86. Wiedzą o tym kierowcy stojący w tym miejscu w korkach.


Powstające centrum logistyczne chcemy tak skomunikować, by gmina nadal była spokojna i cicha, podkreśla wójt Psar Tomasz Sadłoń.

Obiekty magazynowe w gminie Psary będą miały około 45 tysięcy metrów kwadratowych. W centrum znajdzie zatrudnienie około 200 osób.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Od wtorku trwają obchody święta myśliwych i leśników, czyli wspomnienie świętego Huberta, ich patrona. Reportaż z Hubertusa w Rudzicy, gdzie od wielu lat o świcie uroczystości rozpoczynają się plenerową mszą w leśnej Dolinie Św. Wendelina.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowa podsumowała dwa pilotażowe projekty Schematom Stop! Dzięki nim 20 rodzin wielodzietnych otrzymało konkretną pomoc. Rodziny brały udział w warsztatach, kursach i szkoleniach zawodowych oraz zajęciach integracyjnych. Stały się otwarte i pozytywnie patrzące w przyszłość. W Poczesnej ponad 200 uczniów szkoły podstawowej przebada swoje zęby i weźmie udział w lekcjach, na których dowiedzą się jak o nie dbać. A dbać trzeba, bo jak wskazują badania, w Polsce 76% dzieci w wieku pomiędzy 6 a 12 rokiem życia dotkniętych jest próchnicą.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl