Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Chorzowscy podróżnicy. Produkty regionalne. IPN.
08.12.2015
16:45:00

Chociaż przygotowanie jednej wyprawy to średnio półtora roku ciężkiej pracy, to jednak nie mają wątpliwości, że warto i że jest to przygoda życia. Mowa o uczniach z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Tamtejsze koło geograficzne wyjeżdżało w najdalsze zakątki globu, i jak mówi dyrektor szkoły Przemysław Fabjański, pomysłów im nie brakuje. Teraz uczniowie organizują festiwal podróżniczy, by swoją pasją do podróżowania i pomocy potrzebującym zarazić także innych. Festiwal potrwa do soboty, a na deptaku przy ul. Jagiellońskiej przez cały czas jego trwania można oglądać wystawę zdjęć podróżniczych.


 

Województwo śląskie jest na piątym miejscu, jeśli chodzi o ilość zarejestrowanych produktów regionalnych. Mamy ich 138. Większość z nich jest powszechnie znana, jak krupniok, kołocz śląski, żywieckie pierniki, oblaty, kubusz czy wodzionka. A dzięki specjalnym listom produktów tradycyjnych stają się one znane również za granicą województwa, i Polski.


 

Pamiątki rodzinne, testament polityczny, a także liczne zdjęcia i dokumenty, to wszystko rodzina Kazimierza Świtonia, byłego opozycjonisty w czasach PRL-u, przekazała do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Kazimierz Świtoń urodził się 1931 r. w Katowicach. Pamiętamy go inicjatora Wolnych Związków Zawodowych. Był wielokrotnie internowany i szykanowany przez peerelowskie władze. Zmarł 4 grudnia ubiegłego roku. Teraz część historii opozycjonisty znajduje się w archiwach.


 


Katowice na 102.2 FM

W Pszczynie odbyła się dziś pierwsza w terenie debata "Razem dla gimnazjów i sześciolatków". Wczoraj konsultacje w tej sprawie zainaugurował Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele obawiają się o miejsca pracy a rodzice dzieci są zdezorientowani.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Andrzej Drobik jest reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego "Bolko Kantor – prawy prosty". Dokument przedstawia losy słynnego cieszyńskiego boksera, żołnierza i społecznika. Ponadto o 62-letniej kolei gondolowej na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, która w przyszłym roku doczeka się gruntownej przebudowy w tym także nowych wagoników.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Źródło Stoki we Mstowie gmina chce objąć ochroną. Źródło wypływa spod Góry Wał i jest doskonale znane w okolicy, bowiem właśnie tu mieszkańcy i turyści zaopatrują się w wodę. Gmina chce zagospodarować i uporządkować teren wokół źródła, ale tak, by mieszkańcy nadal mogli z wody korzystać. Ponadto o efektach wykopalisk archeologicznych na Górze Wał. Archeolodzy poszukiwali tu śladów grodziska wczesnośredniowiecznego. 




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA