Patrol. Dzikie lodowiska. Film.

Szkolny Patrol odbył się w Gimnazjum nr 18 w Katowicach. To z okazji zbliżającego się finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie przy pomocy straży pożarnej przypominali sobie, jak udzielać pierwszej pomocy, a także jak pomagać poszkodowanym w wypadkach. W tym roku Orkiestra zagra i dla młodszych, i tych starszych. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.


 

 

Mróz za oknem, stawy pozamarzały i część mieszkańców urządza sobie ślizgawki, co nie do końca jest bezpieczne, bowiem nie wiemy, jaka jest grubość pokrywy lodowej. Gdy lód załamie się pod człowiekiem, nieraz może dojść do tragedii. Dlatego chorzowska Straż Miejska wraz z nastaniem minusowych temperatur zaczęła patrolowanie takich dzikich lodowisk.


 

Po niespełna trzech latach od premiery filmu "Jego oczami" o ks. Józefie Tischnerze młody reżyser, Szymon Wróbel, rozpoczął zdjęcia do nowego niezależnego dokumentu. Tym razem film dotyczyć będzie historii z początku II Wojny Światowej, czyli "Aktion Saybusch", wypędzenia przez niemieckie wojsko blisko 20 tysięcy mieszkańców Żywiecczyzny na tereny Generalnej Guberni i III Rzeszy. Film pt. "Z domu..." ma być dokumentem, bez archiwalnych zdjęć, adresowanym do młodych widzów. Pierwszy klaps padł w Parku Etnograficznym w Ślemieniu.


 


Katowice na 102.2 FM

Poręba to gmina, której grozi bankructwo. Burmistrz, wybrany w ubiegłorocznych wyborach, sytuację próbuje ratować, wprowadzając liczne oszczędności, które dotknęły mieszkańców, a dotyczyły m.in. cięć w oświacie, ograniczenia kursów autobusowych czy wyłączania oświetlenia ulicznego nocną porą. Część z mieszkańców gminy domaga się teraz odwołania zarówno burmistrza, jak i rady miejskiej. Referendum w tej sprawie odbędzie w najbliższą niedzielę. Zadania mieszkańców na temat referendum są podzielone, wszyscy jednak jednogłośnie przyznają, że tak źle w mieście jeszcze nie było. Z burmistrzem Poręby Ryszardem Spyrą i z Mariuszem Pantakiem, inicjatorem referendum rozmawia nasza reporterka Gabriela Kaczyńska. 


Zawiercie przygotowuje się do poważnej inwestycji drogowej. Chodzi o budowę dojazdu do tamtejszej Strefy Aktywności Gospodarczej. Dla prezydenta miasta Witold Grim to bardzo ważne przedsięwzięcie.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Wszystko o kolejnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skoczowie i Bielsku Białej.

 

Częstochowa na 98.4 FM

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie zaprezentowało dziś 40 nowych autobusów hybrydowych. Wszystkie zaparkowane zostały na Placu Biegańskiego oraz w II Alei Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób miejski przewoźnik podsumował największą i najbardziej innowacyjną inwestycję. Ponadto odwiedzimy częstochowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie trwają ostatnie przygotowania do wielkiego finału, który już w najbliższą niedzielę. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl