Miłość konieczna

Paul Sartre, powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Jego współpracowniczką i towarzyszką życia była pisarka, feministka  i filozof Simone de Beauvoir. Sartre czasami zdarzały mu się tak zwane złote myśli. "Człowiek skazany jest na to, by być wolnym. Skazany, nie stworzył bowiem samego siebie, a mimo wszystko jest wolny. Kiedy już raz rzucony zostanie w świat, jest odpowiedzialny za wszystko, co robi ". Jako przedstawiciel egzystencjalizmu ateistycznego  potrafił omotać nie jedną swoją studentkę.

O miłości tych dwojga Sartrea i Simone w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada prof. Krystyna Wojtynek-Musik. Audycję zatytułowaną " Miłość konieczna" zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?