Rosyjska ruletka

Fiodor Dostojewski, rosyjski pisarz i myśliciel, uważany jest za mistrza realistycznej prozy psychologicznej na pograniczu realności i wyobraźni. W swych utworach często używał motywu walki dobra ze złem czającym się wszędzie. Głosił tezę o rosyjskim "posłannictwie" historycznym i religijnym, łącząc to przeświadczenie z niechęcią do Zachodu, socjalizmu i rewolucji. Jest autorem takich powieści jak "Zbrodnia i kara", "Bracia Karamazow" czy "Idiota". Często powtarzał, że "Głupo­ta jest też pew­nym sta­nem używa­nia umysłu". Kogo kochał Fiodor Dostojewski i przez kogo był kochany? O tym w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka zatytułowanej "Rosyjska ruletka" opowie prof. Piotr Fast. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski. 


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?