Romans z seksotem

Właściwie nazywał się Leon Lech Beynar, ale wszyscy znamy go jako Pawła Jasienicę. Był historykiem, pisał o naszej historii, ale też pisał eseje i artykuły publicystyczne. To jego dziełem są: "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" i "Rzeczpospolita Obojga Narodów". Pisał też później: „Moje książki nie roszczą sobie żadnych pretensji do rangi dzieł naukowych, nie są podręcznikami ani popularyzacją nauki. To są zwyczajne eseje. [...] Esejowi przysługują te same prawa, którymi się cieszy dramat, poezja czy powieść". Czy dziś byłby pisarzem niepokornym? Dla ówczesnej władzy i dla Służby Bezpieczeństwa był takim pisarzem, stąd zainteresowanie Służb tak jego twórczością, jak i życiem osobistym. I stąd pojawienie się u jego boku żony donosicielki.

"Romans z seksotem", tak zatytułowana jet audycja Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka, w której Józef Urban opowiada o Pawle Jasienicy i jego rozterkach sercowych. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?