Jesienin, Duncan i Kafka

Bohaterami dzisiejszej audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka z cyklu "Ścieżki miłości" będą Sergiusz Jesienin i Isadora Duncan. Poeta  wielokrotnie zakochiwał się, ale przeważnie na krótko.  Był podobno pięciokrotnie żonaty. Dla Isadory Duncan, którą poznał w roku 1913, stracił głowę - na krótko - bo pogłębiająca się jego choroba alkoholowa zniweczyła szybko tę miłość. Napady szału powodowały, że często niszczył wyposażenie pokoi hotelowych i robił burdy w restauracjach, więc Isadora powiedziała żegnaj. Oboje zginęli tragicznie. O ich szalonej, krótkiej miłości opowie w audycji zatytułowanej " Amok" Feliks Netz. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski. Początek o 12.30.

Z kolei o 20.15 usłyszycie Państwo opowieść o fascynacjach miłosnych, jeśli można tak powiedzieć, Franza Kafki.  Franz Kafka - niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego, przez całe swe  życie związany był z Pragą. W swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską,  której  istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją, urzędem, państwem. Był człowiekiem skromnym i nieśmiałym, ale miał swoje pragnienia i marzenia, również w sferze erotycznej. O nich to właśnie w audycji z cyklu "Ścieżki miłości" w opowieści pod tytułem "Gorączka uczuć" Henryka Wach Malicka. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?