Ostatni dzień EKG. Kwartał studencki. Owce na Jurze

Dziś ostatni dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Uczestnicy wydarzenia dyskutowali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym m.in nad tym, jak "odczarować Śląsk". Nasz reporter – zanim wybrał się na panel dyskusyjny – postanowił sprawdzić wśród przyjezdnych, jak postrzegany jest nasz region na zewnątrz.


Od kilku lat trwają rozmowy na temat utworzenia kwartału studenckiego w katowickim śródmieściu. Pierwszym krokiem w stronę realizacji projektu miała być budowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która jest już na ukończeniu. Wg planu między ulicą Warszawską i rzeką Rawą miałyby także powstać instytucje dla studentów i lokalnych mieszkańców. Obecnie trwają ustalenia szczegółów finansowych całego przedsięwzięcia. Czy projekt podoba się samym katowiczanom sprawdzała nasza reporterka.

 

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej pojawiły się owce. Wypas rozpoczął się w powiecie zawierciańskim, myszkowskim i częstochowskim. Zwierzęta spotkać można na terenach cennych przyrodniczo. Ich zadaniem jest ochrona tej właśnie przyrody. Dodatkowo owce są atrakcją turystyczną.

 

 


Katowice na 102.2 FM

Choć przed nami wakacje, wielu rodzicom sen z powiek spędza myśl o tym, czy we wrześniu ich trzyletnie dzieci znajda miejsce w przedszkolu. Wszystko w związku ze zmianami w edukacji, które powodują że sześciolatki nie muszą iść do pierwszej klasy, a co za tym idzie ilość miejsc w przedszkolach kurczy się drastycznie. Jak sytuacja wygląda w Rybniku? O tym w rozmowie z wiceprezydentem Rybnika Wojciechem Świerkoszem.


Raport Światowej Organizacji Zdrowia jest miażdżący dla Polski. 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w naszym kraju. Pierwsze, niechlubne miejsce zajął Żywiec. Niestety sytuacja jest bardzo zła także w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. WHO, przy opracowaniu zestawienia, brała pod uwagę poziom pyłu zawieszonego. Smog niszczy nie tyle miasta, ale i zdrowie ich mieszkańców. Jak? Wyjaśnia to profesor Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Studiu "Beskidy" tematy związane z dworcami kolejowymi na Śląsku Cieszyńskim. Gmina Skoczów chce powrócić do rozmów z PKP w kwestii przejęcia budynku dworca. W lepszej sytuacji jest Wisła. Miasto od dwóch lat jest już właścicielem budynku. W tej miejscowości niebawem zostanie ogłoszony przetarg na projekt modernizacji tamtejszego dworca kolejowego. Co w nim będzie się mieściło o tym powiemy w Studiu "Beskidy".


 

Częstochowa na 98.4 FM

"Beksiński. Drugie Muzeum" - to tytuł nowej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jej wielkie otwarcie 25 maja. Częstochowianie zobaczą 28 obrazów i 30 rysunków, które dotąd nie były eksponowane w kraju. To na początek, a potem w "Nad Wartą Posłuchać Warto" przeniesiemy się do Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Szkoła świętuje jubileusz 70-lecia.


 

 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl