Hohenlohe na Śląsku

Hohenlohe w Europie, na Śląsku, w Katowicach. Ich zamki i pałace na Górnym Śląsku znajdowały się w takich miejscach jak: Koszęcin, Sławięcice, Sośnicowice, Ujazd, niektóre można podziwiać do dziś, po rewitalizacji zachwycają swoim pięknem, jak np. Zespół Pałacowo Parkowy w Koszęcinie. Inne popadły w ruinę i świadczą o zmiennych i dramatycznych kolejach losu, niezależnie od tego czy jest on arystokratyczny, czy zwyczajny, prosty, ludzki.

Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, historyk publicysta , badacz dziejów szlachty i arystokracji śląskiej jest autorem monografii kilku z tych rodzin. Opublikował m.in. „Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i Fortuna rodu”, „Tiele – Winklerowie. Arystokracja węgla i stali”, „Mieroszewscy. Miedzy Śląskiem a Małopolską”, Schaffgotschowie zmienne losy śląskiej arystokracji” oraz „Hohenlohe w Europie na Śląsku, w Katowicach”.

O historii tej rodziny liczącej 27 pokoleń w linii męskiej rozmawiamy z autorem książki.Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek.

Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie tuż przed północą.

Polecamy podcast


 

 

Szkoła Bardzo Wieczorowa