Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Sprawdź się. Ogólnopolskie Dyktando.
16.10.2016
17:03:00

fot. Ryszard Stotko

Blisko tysiąc osób zgłosiło chęć wzięcia udziału w tegorocznym Ogólnopolskim Dyktandzie, które rozpoczęło się o godz. 11:00 w sali Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Tekst Wielkiej Narodowej Klasówki przygotował prof. Andrzej Markowski.


Nad sprawdzaniem prac czuwała prof. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego, która przypomina, co decyduje o zwycięstwie.


Odczucia po napisaniu dyktanda przez uczestników były różne.


Sprawdzian napisała też aktorka Anna Guzik, która mówi, że poruszył on ważny problem anglicyzmów.


Sam profesor Jerzy Bralczyk  mówi, że miałby problem z napisaniem tego tekstu.


Michał Gniazdowski z Warszawy Mistrzem Polskiej Ortografii,  najlepiej napisał tegoroczne dyktando w Katowicach. To już jego kolejny udział w sprawdzianie.


Drugie miejsce w dyktandzie zajął Arkadiusz Kleniewski, który zdradził naszej reporterce, że z ortografią zetknął się już w związku z miejscem zamieszkania.


Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Skałecka.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego DYKTANDA była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, senator RP i wicemarszałek senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Autorzy: Agnieszka Strzemińska, Agnieszka Tatarczyk, Łukasz Kałuża

 


Dyktando do odłuchania i sprawdzenia:

Dyktando 2016

Witam! To jest nie ekstra, lecz i nie marny, wideoblog quasi-kulinarny. Atrakcji będzie co niemiara, coach kucharz o nie się postara. Wkrótce założę też fanpage’a, lecz nie hejtujcie – to nic nie da. Przepisy będą multi-kulti, nienadaremnie byłem wszędzie - jak stąd dotamtąd, wszechświatowo, a nawet coś z matriksa będzie.

Ot, minimenu wprost z Hogwartu: słabo barwione trzy muffinki, chociażby lekko popsiukane niskosłodzonym sokiem z jeżyn, potem carpaccio, a nad ranem kieliszek courvoisiera. Z wyżyn, z czesko-morawskiej zwłaszcza, piwo warzone skrycie przez bożęta w parkach-ogrodach, jako żywo. I niechaj każdy zapamięta, że już w realu kulinarnym jednakby trzeba zjeść co nieco, choćby ciabattę albo kuskus ze sztukamięsem i ze świecą, zrobioną z maksirzodkwi sprytnie. Na deser niechże kucharz wytnie megapożywny kawał ciasta. Ma być mięciutkie, nie jak ytong, z którego stawiasz ściany domu, a który twardszy od betonu.

A z kuchni Dalekiego Wschodu to oprócz sushi bym polecał sajgonki z słodko-kwaśnym sosem i niejedzone prosto z pieca, a niekoniecznie też z kokosem, zwłaszcza o kwaśnosłodkim miąższu. I pamiętajże przecież w końcu o superleku, o żeń-szeniu, antystresowym cud-korzeniu.

Jeżeli ktoś nie doszacował wartości warzyw, to mu powiem, że pewna znana Kresowiaczka w tużprzedwojennym poradniku, reklamowała ich bez liku. Pisała dużo o endywii, cykorii, ale też o ziołach: szałwii, bazylii, kocimiętce. Przygotowane nie naprędce, ale z rozmysłem i powoli, są superekstrawartościowe. Albo i zdrowe: jak kto woli. 

Przepisów tutaj tylko krztyna, lecz to cud-miód, ultramaryna. A kto się przeje i nie wydoli, niechżeżby wziął  megaraphacholin.

Autor: prof. Andrzej Markowski


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA