Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wojewódzkie uroczystości Święta Niepodległości
11.11.2016
19:10:00

fot. Dawid Damszel, Dorota Stabik, Joanna Opas

Na katowickim Placu Chrobrego dobiegły końca wojewódzkie uroczystości 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody z udziałem władz wojewódzkich zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz defilada pododdziałów wojska polskiego i służb mundurowych.

— Niepodległość to spełnienie marzeń kilku pokoleń Polaków, ale odzyskaliśmy ją, bo zaczęliśmy mieć wszystko to, co jest potrzebne do działania sprawnego państwa — mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak podkreśla wojewoda, 11 listopada powinno być świętem wszystkim Polaków.


Jarosław Wieczorek zaznaczył, że współczesny patriotyzm nie jest tym samym, co patriotyzm z czasów zniewolonej Polski.


W uroczystościach licznie udział wzięli mieszkańcy regionu.


— To radosne święto, które powinniśmy obchodzić w sposób radosny, ale jednocześnie nie zapominając o tych, którzy zginęli po to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju — powiedział o dzisiejszych obchodach Święta Niepodległości marszałek naszego województwa Wojciech Saługa.

— Dziś też możemy walczyć za ojczyznę, chociaż ta walka jest inna niż przed blisko wiekiem — dodał Wojciech Saługa.


 Wśród uczestników były całe rodziny z dziećmi, z czego cieszy się prezydent Katowic Marcin Krupa.


Obecnie patriotyzm to, zdaniem prezydenta Krupy, poszanowanie tradycji i wartości.


Jutro zaplanowano jeszcze koncert pieśni patriotycznych, który odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

— Obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości w gminie Brenna, jak co roku, mają także wymiar ekumeniczny — mówi wójt Jerzy Pilch.


Przedstawiciele wszystkich samorządów w powiecie cieszyńskim spotkają się po południu na wspólnej sesji w teatrze, by wręczyć Srebrne Cieszynianki. To najważniejsza nagroda Ziemi Cieszyńskiej, którą otrzymują miłośnicy regionu, społecznicy i wybitni mieszkańcy.

W Bielsku-Białej rozpocznie o godzinie 15:00 msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Po mszy jej uczestnicy przejdą na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie będzie miał miejsce Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego.

W Czechowicach-Dziedzicach wydarzenia patriotyczne odbędą się na Placu Wolności a także przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w I i II wojnie światowej oraz pod tablicą upamiętniającą wymarsz Legionistów z Dziedzic. Obchodom będą towarzyszyły zawody biegowe dla dzieci i młodzieży.

Gliwickie obchody otworzy tradycyjnie msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Początek – godz. 12:30.

Po zakończeniu liturgii uczestnicy uroczystości wyruszą ulicami starówki i ulicą Zwycięstwa w stronę placu Marszałka Piłsudskiego. Żołnierze złożą tam meldunek wojskowy i podniosą flagę. Odegrany zostanie hymn państwowy. Po przemówieniu reprezentanta władz miasta przewidziano apel poległych i salwę honorową. Przedstawiciele organizacji społecznych i gliwickiego samorządu złożą pod pomnikiem Marszałka wieńce i wiązanki kwiatów. Wieczorem w Teatrze Miejskim koncert muzyki polskiej. Na scenie zobaczymy: skrzypaczkę Annę Wandtke i pianistę Mirosław Feldgebela z towarzyszeniem kwartetu skrzypcowego. Recital rozpocznie się o godz. 18:00.

— W Łazach zaplanowano sportowe obchody tego dnia — zapowiada burmistrz miasta, Maciej Kaczyński


Bieg wspólnie organizuje Urząd Miasta i Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA. Uczestnicy pobiegną na różnych dystansach, w zależności od wieku, najdłuższy ma jednak 5 kilometrów. Zwycięzca otrzyma  Szablę Regionu IPA Zawiercie.

W Rybniku Święto Niepodległości uczczono Mszą Świętą za Ojczyznę. Na płycie Rynku złożono kwiaty i poprowadzono Apel, ale, jak podkreśla redaktor Szymon Kamczyk z Dziennika Zachodniego, ciekawą inicjatywą święta było sporządzenie wspólnej fotografii.

W Żorach na strzelnicy strzelano "Ku Chwale Ojczyzny". Ten akcent Święta Niepodległości przygotowały MOSiR i Żorskie Bractwo Kurkowe.

Autorzy: Dorota Stabik, Joanna Opas, Andrzej Ochodek, Sławomir Herman /bs/


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA