Niezwykły wózek dla chorej suczki

fot. Joanna Opas

Niezwykły wózek inwalidzki zaprojektowany przez naukowców i studentów z Politechniki Śląskiej otrzymała suczka Agnes cierpiąca na porażenie czterokończynowe.

Pies nie potrafi się samodzielnie poruszać, w połowie zeszłego roku wrocławska Fundacja Węgielek, pod opieką której jest Agnes wysłała zapytanie do polskich uczelni o możliwość zaprojektowania takiej pomocy dla psa. Odpowiedzieli tylko naukowcy i studenci z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu.

Jak mówi prof. dr hab. Robert Michnik, który był w zespole projektującym wózek, konstrukcja ma pomóc w poruszaniu się Agnes. To aluminiowa rama na kółkach wraz z systemem podtrzymującym psa. Zanim jednak wózek został zaprojektowany, przeprowadzone były testy i pomiary w laboratorium analizy ruchu. Suczka Agnes dzielnie znosi rehabilitację – podkreśla Iwona Morozow z Fundacji Węgielek. Jest pogodnym psem i ma dużo cierpliwości podczas zabiegów. Agnes trafiła do Polski aż z Ukrainy półtora roku temu. Aktualnie czeka na nowy dom, do którego trafi oczywiście ze swoim nowym wózkiem.

Autor: Joanna Opas/LK


Podobne artykuły