Gra WOŚP. To już 25. finał.

fot. WOŚP

Podobnie jak w całym kraju, także na Śląsku odbywa się 25. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sztaby powstały praktycznie we wszystkich miastach województwa i organizują wiele wydarzeń dla mieszkańców i wolontariuszy. Katowiczanie chętnie uczestniczą w finale WOŚP, zarówno w roli darczyńców, jak i wolontariuszy.


W tym roku pieniądze zbierane są dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Największe w regionie imprezy towarzyszące Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy odbywają się w tym roku w Rudzie Śląskiej i Sosnowcu.

W hali widowiskowo-sportowej w Sosnowcu-Zagórzu od rana odbywają się pokazy i warsztaty tańca. Tam też stanęła największa w Polsce, prawie trzymetrowa, puszka WOŚP. W akcję charytatywną włączył się także prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.


W Rudzie Śląskiej główne atrakcje zaplanowano przy Muzeum PRL-u. Czekają tam pokazy unikatowych pojazdów, występy gwiazd muzyki czy... próba upieczenia najdłuższej w Polsce zapiekanki. Chętni będą się bawić między innymi przy Górce Środulskiej. Przy stoku narciarskim zaplanowano koncerty oraz tradycyjny pokaz sztucznych ogni. 

Rudzką imprezę od 13:30 prowadzą Joanna Bartel i Krzysztof Hanke. Na scenie pojawi się, aż czterech znanych artystów. Zagrają zespóły Oberschlesien, Lombard, Dr. Misio, Catch Day oraz Grubson i Miuosh.

W Częstochowie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wspiera 500 wolontariuszy. Spotkać można ich w całym mieście. Scena i główne atrakcje tegorocznej edycji WOŚP czekają na Placu Biegańskiego. Sztab przygotował liczne atrakcje oraz imprezy towarzyszące, przede wszystkim dla dzieci. Czekają na nie place zabaw, warsztaty taneczne, fotobudka oraz darmowy popcorn. Jeden ze sponsorów ustawił samochód dostawczy, na który każdy może przykleić serduszko WOŚP. Za każdą naklejkę sponsor przekażę na rzecz orkiestry złotówkę.

— Przygotowaliśmy szereg imprez towarzyszących — mówi Marta Prześlak, koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie.


W ramach imprez towarzyszących odbędą się amatorskie zawody strzeleckie, nurkowanie na krytej pływalni, a także profilaktyczne badania zwierząt w zamian za wsparcie orkiestry. Chętni będą mogli zrobić przegląd samochodu w jednej ze stacji diagnostycznych w zamian za wrzucenie do puszki dowolnej kwoty.

Na placu przed miejskim ratuszem od rana gromadzą się ludzie.


Wieczorem na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie wystąpią Monika Lewczuk i zespół Feel. W 2016 roku częstochowski sztab WOŚP zebrał ponad 270 tysięcy złotych. 

Z kolei Młodzieżowa Rada Miasta w Jastrzębiu-Zdroju zaprasza na wspólne lepienie bałwana na parkingu przed kinem Centrum. Zapisy drużyn rozpoczynają się o godzinie 11:00. Zabawa ma na celu integrację młodzieży i pomoc podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Mieszkańcy Żywiecczyzny jak co roku hojnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W Węgierskiej Górce już po raz czwarty gra dziś Rajdowa Orkiestra. Pomagając najmłodszym i seniorom można zapewnić sobie sporą dawkę adrenaliny siedząc na prawym fotelu rajdówki obok czołowych polskich kierowców. Furorę wśród samochodów robi trzydziestoletnia kultowa Łada VTS.


Prócz ekstremalnych przejażdżek, do wylicytowania w Węgierskiej Górce jest jeszcze figurka Fiata 126p wykonana ze stali nierdzewnej. W Żywcu natomiast, prócz koncertów odbędą się dziś również licytacje. Między innymi można zdobyć zdjęcie z autografem Kuby Błaszczykowskiego oraz koszulkę z autografami członków zespołu IRA.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Podczas 25. finału będzie można oddać krew w naszym regionie w następujących miejscach:

  • w Rudzie Śląskiej przy Muzeum PRL-u,
  • w Częstochowie na Placu Biegańskiego,
  • w Popowie w Urzędzie Gminy,
  • w Zawadach na ul. Częstochowskiej,
  • w Pszczynie na rynku,
  • w Bielsku-Białej przy Zamku Książąt Sułkowskich,
  • w Żywcu na rynku w harcówce
  • w Ogrodzieńcu w szkole

Dla zainteresowanych przegotowano również wiele licytacji, które znaleźć można w internecie. Marszałek Województwa Śląskiego zaprasza na licytację rodzinnego biletu na otwarcie Stadionu Śląskiego. Oprócz tego mozna wylicytować weekend w Koszęcinie i warsztaty tańca z zespołem "Śląsk" oraz czynny udział w spektaklu Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Podczas 25. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nad bezpieczeństwem wolontariuszy będzie czuwać zwiększona liczba funkcjonariuszy. Policjanci przypominają także o podstawowych zasadach zarówno dla darczyńców, jak i wolontariuszy. Każdy wolontariusz, oprócz identyfikatora z danymi osobowymi i zdjęciem, powinien mieć puszkę oklejoną banderolami z logo fundacji i wypisanym swoim numerem identyfikacyjnym. Jeśli mamy podejrzenie, że ktoś się podszywa pod wolontariusza, nie wahajmy się zawiadomić policji.

Z kolei wolontariusze, jak radzi im policja, powinni prowadzić zbiórkę w bezpiecznych miejscach, najlepiej oświetlonych, gdzie jest dużo ludzi. Lepiej także prowadzić zbiórkę w niewielkich grupach niż samodzielnie. Także wracając do sztabu wolontariusze powinni sobie zapewnić towarzystwo innych kwestujących lub też osoby dorosłej. W razie potrzeby można zawsze się skontaktować z jednostką policji.

Autorzy: Dawid Damszel, Katarzyna Graboń, Joanna Opas,
Krzysztof Słabikowski, Dorota Stabik, Ryszard Stotko /rs/