Spółdzielnia socjalna

Spółdzielnia socjalna jest specyficzną formą przedsiębiorstwa społecznego. Tworzą ją w większości osoby zagrożone marginalizacją ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność, które mają trudności w znalezieniu pracy. Praca w spółdzielniach socjalnych daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji.W odróżnieniu od innych podmiotów ekonomii społecznej spółdzielnia socjalna wymaga dużej samodzielności i odpowiedzialności jej członków. O tym jak założyć spółdzielnię socjalną ze środków PFRON mówią w audycji „Gdzieś obok nas” dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON pan Jan Wroński oraz pani Anna Wandzel – ekspert ds. Promocji i Informacji. Szczegółowe informacje na temat zakładania spółdzielni socjalnych znajdą panstwo na stronie: www.pfron.org.pl, tel. 32 493 21 00.

 


foto2_640

Przemysław Sobieszczuk – nazywany „Człowiekiem-Motylem urodził się bez skóry. Jest jednym z niewielkiej grupy 500 w Polsce osób chorych na rzadką chorobę genetyczną jaką jest pęcherzowe odklejanie naskórka EB. Przemek jest człowiekiem, który od lat z determinacją walczy o godne życie dla ludzi dotkniętych chorobami rzadkimi. Założył organizacje non-profit „Debra Polska Kruchy Dotyk”, aktualnie działa w Stowarzyszeniu „EB-Polska” oraz w Akademii Inspiracji i Motywacji „Motyl”.

Kontakt: www.psobieszczuk.pl, przemek@psobieszczuk.pl.

Najbliższe spotkanie motywacyjne z Przemkiem Sobieszczukiem – 10 marca o godz. 19.00 w klubie „Wysoki Zamek” w Katowicach Załężu.Audycja publicystyczna z elementami edukacji i poradnictwa poruszająca problemy osób niepełnosprawnych oraz ludzi, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Gośćmi audycji są m.in. przedstawiciele instytucji i organizacji (w tym OPP) prowadzących działalność na rzecz takich osób.

Niemal każdy element audycji z ich udziałem posiada walory edukacyjne bądź poradnicze. Wielu audycjom towarzyszą telefoniczne dyżury ekspertów, którzy udzielają porad. Częstymi gośćmi są niepełnosprawni parlamentarzyści i samorządowcy a wśród nich współpracujący z audycją niepełnosprawny poseł Marek Plura.

Audycja zawiera relacje i krótkie formy reportażowe pokazujące wydarzenia i imprezy organizowane dla osób niepełnosprawnych, wśród nich relacje z targów pracy, licznych spartakiad dla osób niepełnosprawnych, akcji pomocowych dla wykluczonych społecznie, działalności charytatywnej wielu fundacji i stowarzyszeń a także osoby działające na rzecz tych środowisk.


Gdzieś obok nas