James Joyce

"Chciałbym dysponować językiem, stojącym ponad wszystkimi innymi językami, językiem, któremu wszystkie inne służą" – pisał irlandzki pisarz tworzący w języku angielskim, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.


Ten język, którym posługiwał się był dla jednych genialny, dla innych nie do zniesienia. Jego powieści przeczytała zapewne garstka czytelników, ale wielu twierdzi, że zna jego twórczość. A co wiemy o jego życiu prywatnym? Niewiele, żeby nie powiedzieć nic. Zatem audycja Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka z cyklu "Ścieżki miłości" powinna choć trochę przybliżyć nam tego człowieka i jego muzę. O rozterkach Jamesa Joyce´a opowiada prof. Krzysztof Koziołek.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?