Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rocznica Powstania Warszawskiego
01.08.2017
07:04:00

fot. Ryszard Stotko

73 lat temu w Warszawie rozpoczęło się powstanie. O godzinie 17:00 do walki przystąpiło około 30 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej.

Tylko co dziesiąty miał broń. Kapitan Aleksander Tarnawski, pseudonim "Upłaz", ostatni żyjący cichociemny czyli żołnierz do zadań specjalnych, był jedną z pierwszych osób, która weszła do Warszawy po jej wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji. Jak przyznaje widok zrujnowanego miasta, które Niemcy w odwecie za Powstanie chcieli zrównać z ziemią, był przerażający.


W powstaniu poległo około 16 tysięcy powstańców i około 150 tysięcy ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650 tysięcy ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150 tysięcy do przymusowej pracy w Niemczech a 50 tysięcy do obozów koncentracyjnych.

patriotycznylubliniec_1024

Hołd Powstańcom Warszawskim oddaje dziś Lubliniec. Na Bulwarze im. F. Grotowskiego zaplanowano z okazji rocznicy imprezę plenerową „Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim”. To kolejne wydarzenie o charakterze patriotycznym, edukacyjnym, w którym udział biorą lublinieccy policjanci. Na lublinieckim Rynku można honorowo oddać krew. Organizatorzy zapewnili bardzo bogaty program, który przewiduje pokazy sprzętu służb mundurowych, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe czy spotkanie z weteranem.

Podharcmistrz Piotr Widera z Hufca ZHP, szef sztabu "Patriotyczny Lubliniec" przypomina, że lublinieccy komandosi są spadkobiercami tradycji Batalionów Armii Krajowej: Parasol i Zośka.


Andrzej Gawron, lubliniecki poseł Prawa i Sprawiedliwości zauważa, że całodniowa spotkanie, to okazja do jednoczenia lokalnych środowisk.


Organizatorami wydarzenia są: Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Lubliniec, Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, Jednostka Wojskowa Komandosów, Służba Więzienna – Zakład Karny w Lublińcu oraz Fundacja „WSPIERAM Cicho i Skutecznie” natomiast patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Jasna Góra również jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wiele grup zorganizowanych, ale i indywidualnych pielgrzymów modli się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie i o jedność wśród żyjących.

Mieszkańcy Częstochowy od początku wybuchu Powstania Warszawskiego interesowali się jego losami. Za wsparcie dla walczącej Warszawy 6 sierpnia 1944 r. Niemcy wydali rozkaz, na mocy którego miano aresztować i wymordować niemal 10 tys. mieszkańców Częstochowy. Częstochowianie starali się wspierać także materialnie uciekinierów i wysiedlonych z Warszawy. 13 września 1944 r. otwarto biuro dla ewakuowanych z Warszawy, pomocy udzielał także Polski Komitet Opiekuńczy

 Autorzy: Monika Krasińska, Zdzisław Makles, Agnieszka Tatarczyk /rs/

 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA