Żywieckie centrum integracji. Koncert na smartfony. Marsz ku czci powstańców. Praktyka w cukierni.

Działające w Żywcu Centrum Integracji Społecznej założone przez Żywiecką Fundację Rozwoju od blisko dwóch lat pomaga osobom wykluczonym i długotrwale bezrobotnym wrócić na trudny i zmieniający się wciąż rynek pracy. Od początku działalności ze szkoleń zawodowych, warsztatów i – co najważniejsze – pracy w ramach CIS skorzystało już ponad 60 osób. Piętnaście z nich już może pochwalić się stałym zatrudnieniem. Roczne uczestnictwo w zajęciach pozwala nie tylko zdobyć nowe umiejętności zawodowe, ale nieraz odbudowuje poczucie własnej wartości i motywuje do zmian. Z uczestnikami CIS-u, którym już się udało i tymi, którzy rozpoczynają swój powrót do pracy – rozmawiała Katarzyna Graboń.


 

Jeden z pierwszych w świecie "koncertów na smartfony" odbędzie się w niedzielę w Filharmonii śląskiej. Na scenie wystąpią uczniowie katowickiej szkoły muzycznej im Karola Szymanowskiego. Dziś pod okiem pomysłodawcy projektu, francuskiego dyrygenta, Martina Malatray, odbyła się próba generalna. Koncert na smartfony odbędzie się w najbliższą niedzielę w Filharmonii Śląskiej. Oprócz wykonawców z telefonami wystąpią również wykonawcy grający na instrumentach tradycyjnych.


 

Niespełna tydzień temu w Katowicach odbył się marsz ku czci Powstańców śląskich zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy. Przeciw marszowi protestowało w Katowicach ponad 100 mieszkańców miasta – ich zdaniem organizatorom nie chodziło o Powstańców, a o szerzenie faszystowskich i nacjonalistycznych idei. Prezydent Katowic, Marcin Krupa, który choć musiał zgodzić się na legalny marsz, nie wyraził zgody na piknik i koncert zespołu Nordika. Relacja z marszu, a także z nastrojów po marszu, w relacji reporterki Radia Katowice.


 

Ogólniak, matura i studia – czy to dobry scenariusz na dorosłe życie? Z pewnością tak, ale tylko jeden z wielu. W Siemianowicach Śląskich próbują przekonać, że warto postawić na konkretny zawód i nie potrzeba do tego tytułu magistra, by zapewnić sobie dobrą, zawodową przyszłość. W mieście podpisano dziś drugą umowę patronacką, na mocy której uczniowie kształcący się szkole branżowej będą odbywali praktyki nie w szkolnych pracowniach, a w realnych warunkach w zakładzie pracy. Nagranie przygotowała Joanna Opas.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl