Rocznica śmierci Korfantego. Świeto Ciulimu i Czulentu. Wyprawka. Podróż na Ukrainę.

Dziś obchodzimy 79 rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego - wielkiego patrioty, zasłużonego zarówno dla Polski jak i dla Śląska. Z tej okazji pod jego grobem i pomnikiem złożone zostały kwiaty, a nasz reporter sprawdził, co katowiczanie wiedzą na temat tak ważnej dla miasta osoby. Materiał przygotował Błażej Knapik

 

Dwie kultury, które współżyły ze sobą od wieków, spotkają się w Lelowie. Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe polsko-żydowskie święto ciulimu i czulentu. Jak co roku, nie zabraknie dobrej muzyki, pysznego jedzenia i wyśmienitej zabawy. Jeśli chcą państwo posłuchać takiej muzyki na żywo i spróbować kuchni żydowskiej to koniecznie trzeba się udać do Lelowa. Do niedzieli potrwa święto polsko-żydowskie. A przedsmak atrakcji zafundowała nam autorka nagrania Marta Dobrowolska.


To już druga połowa sierpnia - im bliżej końca miesiąca tym coraz częściej pojawiają się myśli o szkole. Trzeba przecież zadbać o wyprawkę. Co, oprócz popularnej na Śląsku tyty, powinien mieć prawdziwy uczeń?  Sprawdzamy i radzimy, bo to już ostatni dzwonek. Z mikrofonem temat rozpoznał Łuaksz Szwej.


Choć mamy wspólne pochodzenie etniczne, historia odcisnęła bolesne piętno, różniące Polaków i Ukraińców do dziś. Część z nas ma w głowach zatwardziałe wyobrażenia o czyhających na Ukrainie niebezpieczeństwach, bezprawiu, łapówkach i chaosie na drogach. Czy tak rzeczywiście jest? Czy są to tylko stereotypy nie mające nic, albo niewiele wspólnego z rzeczywiśtością. Z pewnościa odpowiedz znajdziemy, gdy zdecydujemy sie ten kraj bliżej poznać. O obowiązujących na Ukrainie przepisach drogowych a takze innych waznych rzeczach, ktore warto przed wyjazdem sobie przyswoić w nagraniu Anny JuśkiewiczW analogowej motoryzacji po raz kolejny siadamy na dwóch kółkach. Razem z Marcinem Rudzki przyjrzymy się motocyklowi IŻ 56- radzieckiej konstrukcji, która stawiała sobie za cel pokonanie wszelkich możliwych terenowych trudności. 

 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl