Wspomnienie. Katedra. GOPR. Place zabaw. Dania.

Wczoraj z Rzymu dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 91 lat zmarł arcybiskup senior Szczepan Wesoły, od zawsze związany ze Śląskiem. W latach swojej posługi był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, bliskim współpracownikiem Jana Pawła II i duszpasterzem Polonii z całego świata. O jego życiu z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem rozmawiał Łukasz Szwej.


 

W Częstochowie marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, podpisał umowę na dofinansowanie unijne prac remontowo-konserwatorskich Archikatedry. Ten neogotycki obiekt został oddany do użytku w 1927 roku. Jego budowa trwała 26 lat. Do dziś katedra remontowana była wielokrotnie. Jesienią rozpoczną się w niej kolejne prace, które pochłoną ponad 8,5 miliona złotych. Mają potrwać 1,5 roku. Sprawą zainteresował się Krysztof Słabikowski.


 

Ratownicy z Jurajskiej Grupy GOPR stworzyli film pokazujący ich poszczególne elementy służby i elementy prowadzonych akcji ratowniczo-poszukiwawczych. To krótki 60-sekundowy spot,który ma uświadomić przeciętnego turystę odwiedzającego trudny i zróżnicowany teren. Udział w filmie wzięli m.in. bohaterowie tego nagrania czyli ratownicy: Aleksandra Adamczyk i Marek Lisowicz oraz Matusz Leks, zastępca naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR, z którymi rozmawiał Gabriela Kaczyńska.


 

Głośno zrobiło się w Cieszynie o cichych placach zabaw dla dzieci. Wszystko za sprawą tabliczek o treści "Trochę ciszej... uszanuj innych". To efekt skarg części mieszkańców osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej Cieszynianka. Bez miernika decybeli, ale z mikrofonem, na miejsce udał się nasz reporter Andrzej Ochodek.


 

Odwiedzamy kolejny skandynawski kraj, Danię. Jak tam najprościej dojechać i na co zwrócić szczególną uwagę sprawdzała Anna Juśkiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl