Zakończenie wakacji. Football amerykański. Zmiana numerów. Pierwsza pomoc. Finlandia.

Dziś ostatni dzień sierpnia. Wprawdzie wakacje przedłużą się o dwa dni za sprawą nadchodzącego weekendu, co nie zmienia faktu, że letnie kanikuły czas powoli żegnać czyniąc stosowne podsumowania. Jaki to był czas w Beskidach pytał Jarosław Krajewski


 

Futbol amerykański w Polsce wydaje się czymś bardzo niszowym. Tym czasem na Śląsku istnieje wiele profesjonalnych drużyn, a jedną z nich jest Hammers Łaziska Górne. Powstali trzy lata temu i szybko wspięli się aż do topowej ligi tego sportu. Nasz reporter, Błażej Knapik, postanowił sprawdzić, jak to jest grać w futbolowej toplidze w Polsce, jak to jest z kontuzjami w tak kontaktowym sporcie, oraz skąd w ogóle bierze się pasja do tej zamorskiej dyscypliny. 


 

Dziś pasażerowie linii autobusowej nr 14 z Bytomia do Zabrza jadą nią po raz ostatni. Od jutra na tej samej trasie będzie kursować autobus ze zmienionym numerem. Będzie to 15, jadąca z Bytomia przez Karb, Miechowice, Rokitnicę, Grzybowice i Mikulczyce do Zabrza. Powodem zmiany jest połączenie przewoźników KZK GOP , MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Ponieważ autobus nr 14 jeździ również na linii Katowice - Tychy, zarząd KZK GOP postanowił że dawna bytomska 14 stanie się 15. Po raz ostatni autobusem tym jechała również reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch. 


 

W poniedziałek rusza nowy rok szkolny. Siemianowiccy uczniowie od pierwszego września będą się uczyć nie tylko matematyki, polskiego, fizyki czy angielskiego, ale także... zasad udzielania pierwszej pomocy. W mieście rusza edukacyjny projekt pod nazwą Siemianowicka Akademia Młodych Ratowników. Wiedza na pewno się przyda, ale oczywiście uczniom z Siemianowic życzymy, by nigdy nie musieli zastosować jej w praktyce. To nagranie przygotowała Joanna Opas.


 

Na temat Finlandii krąży wiele mitów, które ulatniają się ponoć zaraz po pierwszej podróży do tego tajemniczego kraju. Północnoeuropejskie państwo to nie tylko ojczyzna Świętego Mikołaja, ląd na którym podziwiać można zjawisko zorzy polarnej i kraina słynąca ze skoków narciarskich. Mimo licznych jezior, powstałych na skutek lodowca, który pokrywał skandynawską ziemię ponad dziesięć tysięcy lat temu, jest tu znacznie cieplej, niż wydaje się wielu turystom. Nieskazitelne piękno przyrody oraz uprzejmi mieszkańcy powodują, że wyjazd do Finlandii na długo pozostaje w pamięci, twierdzi Anna Juśkiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl