Elektrociepłownia. Zapuść żurawia. Wąż. Murale.

Po ponad 2,5 roku w Zabrzu została uroczyście otwarta nowa elektrociepłownia. To jedna z największych inwestycji energetycznych w ostatnich latach w Polsce. Obiekt będzie produkował ciepło i prąd dla blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Inwestycja kosztowała prawie 870 mln zł. Dziś podczas uroczystego otwarcia nastąpiło symbolicznie połączenie kabli obu miast oraz oprowadzanie po budynkach elektrociepłowni. Była tam nasza reporterka Małgorzata Lachendro.


Śląska policja zachęca do "zapuszczania żurawia", czyli do uważnego patrzenia w prawo i w lewo podczas wysiadania z komunikacji miejskiej. Jednocześnie przypomina, że okres jesienno-zimowy to najgorszy czas dla bezpieczeństwa pieszych. W Katowicach akcję zainaugurowali goście specjalni - bracia Golec. Na trasie pojawił się zielony tramwaj z hasłem przewodnim. O rozwadze będą też przypominać naklejki na drzwiach wewnątrz pojazdów. Akcję organizują: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie.  Relacja z inauguracji Pauliny Kurek.


W tyskich Paprocanach miał grasować wąż o groźnej nazwie - pyton tygrysi - znaleziono bowiem jego naskórek czyli tzw. wylinkę. O znalezisku poinformowano pracowników Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Straż Miejską oraz Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.Co to za wąż, czy jest groźny dla człowieka  i czy obawiają się go mieszkańcy pytała w Paprocanach Agnieszka Loch.


W częstochowskiej dzielnicy Północ powstają murale. Przygotowują je uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych, czyli popularnego  częstochowskiego "Plastyka". To edukacyjna i artystyczna odpowiedź na zjawisko wandalizmu. Zamiast nielegalnego graffiti - murale młodych plastyków. Porozumienie o współpracy w ramach akcji "Stop nielegalnemu graffiti" w ubiegłym roku zawarł z "Plastykiem" Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Młodzi ludzie otrzymali zielone światło - przygotowali projekty i otrzymali elewacje bloków, na których mogą powstać murale. Pierwsze są już gotowe, prezentują postać Haliny Poświatowskiej i fragmenty jej wierszy.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl