Historia w więzieniu. Niebezpieczna zapora. Krzyże Wolności i Solidarności.

W Zakładzie Karnym w Ciągowicach niedaleko Zawiercia ruszył cykl spotkań z lokalną historią. To spotkania, w których uczestniczą m.in. naukowcy i osadzeni. Wszystko po to, by uwrażliwiać i budować pewne postawy. Sprawą zainteresowała się Gabriela Kaczyńska.Zapora w Wilkowicach nadal zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Kilkadziesiąt ewakuowanych w czwartekj osób nadal nie może wrócić do swoich domów. Choć strażakom udało się obniżyć poziom wody w zbiorniku o około 70 centymetrów, zagrożenie nie minęło. Na miejscu cały czas pracują trzy zastępy straży pożarnej przepompowując wodę ze zbiornika. Zbiornik u stóp Magurki Wilkowickiej zbudowany został w 2013 roku. Inwestorem był, nieistniejący już, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach. Z pełnymi obaw mieszkańcami Wilkowic rozmawiała Katarzyna Graboń. W Katowicach wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenie to zostało ustanowione przez Sejm w 2010 roku, a otrzymują je, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej, osoby zasłużone w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. W takiej sytuacji należy postawić pytanie - Co zrobiliśmy z naszą wolnością, tak ciężko wywalczoną i wyrwaną z rąk komunistycznej dyktatury? Czy wyborcza frekwencja na poziomie 20 procent, bo takiej możemy się spodziewać w niedzielę, nie przeraża tych, którzy o wolność walczyli? Czy po to była nam potrzebna demokracja, żeby teraz z niej nie korzystać? Z Wojciechem Jerzym Poczachowskim, dyrektor Instytutu Polskiego w Dusseldorfie, byłym prezesem Polskiego Radia Katowice, rozmawiał Józef Wycisk.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl