Szpital Powiatowy działa już rok

fot. materiały prasowe

Mija rok od ponownego uruchomienia Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

Wcześniej placówka była dzierżawiona przez podmiot prywatny, jednakże NFZ wypowiedział jej kontrakt z powodu licznych uchybień. Obowiązek prowadzenia szpitala wziął na siebie powiat pszczyński, a w dostosowanie szpitala do standardów funduszu zaangażowali się pracownicy, ich rodziny, lokalni przedsiębiorcy i mieszkańcy. 

W ciągu pierwszego roku działalności pomocy udzielono ponad 18 tysiącom pacjentów, w tym ponad 7500 osób było hospitalizowanych, a blisko 11 tysięcy pacjentów skorzystało z pomocy doraźnej w izbie przyjęć. Lekarze przeprowadzili ponad 1700 operacji i blisko 600 krótkich zabiegów. Urodziło się także ponad 600 noworodków. Ponadto placówka rozwinęła działalność o poradnie specjalistyczne, badania endoskopowe, rehabilitację, a od 1 lipca działa w szpitalu także Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Pacjentom służy nowy sprzęt o wartości niemal 3 mln zł. 

Powiat pszczyński zaangażował blisko 7 mln zł w remonty, zakup sprzętu oraz bieżącą działalność placówki. Szpital podjął także współpracę z kilkoma górnośląskimi uczelniami, dzięki czemu studentki i studenci pielęgniarstwa, fizjoterapii czy położnictwa realizują w Pszczynie zajęcia praktyczne, staże i praktyki wakacyjne, a lekarze, roczne staże podyplomowe po ukończeniu studiów. Kończy się także proces zdobywania uprawnień dla prowadzenia specjalizacji. 

Autor: Joanna Opas /rs/