Tragedia w Ruchu Śląsk. Nocna prohibicja. Grypa. Wirus ASF.

10 lat temu w Ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do tragedii. W wybuchu metanu zginęło 20 górników, a kilkudziesięciu zostało poszkodowanych.

Dziś, po wielu latach w sercach bliskich oraz znajomych pozostały rany. Jak co roku rodzina oraz oficjele na mszy świętej oraz pod pomnikiem na terenie kopalni oddali cześć ofiarom. W uroczystościach uczestniczył reporter Radia Katowice, Kamil Jasek.


W ubiegłym roku w centrum Katowic zaczęła obowiązywać nocna prohibicja. Według statystyk, dzięki temu w Śródmieściu zrobiło się bezpieczniej.

Teraz, według Urzędu Miasta, mieszkańcy niektórych dzielnic sami proponują rozszerzenie zakazu sprzedaży alkoholu. Co o tym pomyśle sądzą Katowiczanie? Jaka jest szansa na wprowadzenie zakazu w innych dzielnicach? Sprawdzała Klaudia Matuszna.


Coraz chłodniej, zimny wiatr, deszcz i brak słońca – choć jeszcze w kalendarzu lato, na zewnątrz już jesiennie.

Taka pogoda sprzyja przeziębieniom i grypie. Jak się ustrzec przed takimi chorobami – czy lepsze są szczepionki, czy może gorąca herbata z miodem? O to pytał nasz reporter, Samuel Baron.


Wirus ASF pojawia się w nowych regionach świata i Europy, a Czechy zostały uznane za wolne od tej choroby. Na naszej częstochowskiej częstotliwości mówiliśmy o polsko-czeskiej współpracy w walce z Afrykańskim Pomorem Świń.

Na szczęście występowanie ASF w Polsce zmniejsza się. Obecnie zanotowanych jest 45 ognisk choroby u świń, przeszło 1600 przypadków u dzików. W ubiegłym roku o tej porze ognik było 108, przypadków o 200 więcej niż obecnie.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl