Polska szkoła jazzu w nowym wydaniu. Wojtek Mazolewski Quintet i Goście zagrają Komedę w NOSPR.

mat. prasowe / All Muses

W Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Wojtek Mazolewski, prezentując muzykę z repertuaru Krzysztofa Komedy. Koncert odbędzie się 13 października 2019 r. To będzie potężna dawka muzycznych emocji w wyjątkowo oryginalnym składzie. Po raz pierwszy na scenie wraz z WMQ zaśpiewają Maria Sadowska i Krzysztof Zalewski. 

Wojtek Mazolewski, urodzony w Gdańsku basista i kontrabasista jazzowy, od lat urzeka niepowtarzalnym muzycznym stylem nie tylko fanów muzyki, której początki zapisane są w dwudziestowiecznym Nowym Orleanie. Muzyk jest uważany za jednego z współtwórców yassu, czyli połączenia jazzu, punk rocka, folku i muzyki improwizowanej. To jeden z polskich artystów najbardziej docenianych za granicami kraju. Mazolewski poza działalnością solową jest współtwórcą i pomysłodawcą wielu projektów, których muzyczne dokonania są często wyróżniane, zaczynając od Wojtek Mazolewski Quintet, który 13.10 zaprezentuje się w NOSPR w Katowicach, przez świeży duet Mazolewski/Porter, aż po mocne uderzenie Pink Freud. WMQ Quintet, którego ostatnia płyta "Polka" uzyskała status Platynowej Płyty, na scenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpi ze specjalnymi gośćmi. 

Artyści zaprosili do wspólnego koncertowania Marię Sadowską - wokaliskę, która klasykę jazzu miesza z funkiem i elektroniką, a poza muzycznie reżyseruje filmy - oraz Krzysztofa Zalewskiego - człowieka orkiestrę. WMQ Quintet wraz z zaproszonymi gośćmi zmierzą się z twórczością Krzysztofa Komedy. 

Komeda był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce, który także zilustrował ponad 60 produkcji filmowych ( m.in. "Dziecko Rosemary", "Nóż w wodzie"). Postać niezwykle wyrazista, której standardy jazzowe przechodziły do kanonu i kształtowały nurt. Otwierał głowy jazzmanów, którzy później inspirowali się jego muzyczną postawą w swojej pracy. WMQ Quintet w składzie: Wojtek Mazolewski, Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Torok (trąbka) i Qba Janicki (perkusja) oraz gościnnie Sadowska i Zalewski, zmierzą się z jego twórczością w siedzibie, która przez magazyn Forbes, została okrzyknięta muzyczną dumą narodową.
 


Podczas koncertu 13 października 2019 r. w Katowicach WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET wraz z gośćmi specjalnymi Marią Sadowską oraz Krzysztofem Zalewskim zagrają kompozycje Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach. Koncert będzie zwieńczeniem festiwalu Screen & Sound Fest. -  Let’s See The Music 2019.

Autor: Aleksandra Siążnik